V Ústeckém kraji vznikla další agentura pro jednotnou propagaci turistického ruchu v regionu.

Destinační agentura Krušné hory má mít své reprezentační sídlo na Klínech nad Litvínovem. Na vybudování nového sídla vznikl stavební projekt, který předpokládal umístění stavby v ochranném pásmu etylenovodu. K tomu ale nedala petrochemická společnost Unipetrol souhlas.

Vedení Klínů požadovalo po společnosti výjimku. Ta ji neudělila. Vedení horské obce si kvůli tomu od společnosti nevzalo ani pětašedesátitisícový finanční dar, který Unipetrol věnoval obcím a městům na Mostecku.

„Peníze od Unipetrolu nechceme, Unipetrol nám totiž stále neudělil výjimku kvůli destinační agentuře. Středem obce vede potrubí ethylenovodu do Německa. Ochranné pásmo je ale stanoveno 150 metrů na každou stranu. A destinační centrum mělo stát v centru obce padesát metrů od potrubí,“ uvedl starosta obce Klíny Jiří Matoušek.

Podle vyjádření mluvčího Unipetrolu společnost výjimku neudělí.

„Etylenovod je využíván pravidelně. Primárním zájmem společnosti Unipetrol je v tomto případě postupovat v souladu s platnou legislativou a technickými normami. I když je i nižší vzdálenost bezpečná, tak současné platné normy neumožňují snížit 150 metrové ochranné pásmo podél etylenovodu bez provedení dodatečných opatření,“ řekl Mikuláš Duda, manažer tiskového oddělení Unipetrolu.

Podle něj se zástupci společnosti opakovaně sešli s vedením obce Klíny i destinační agentury, aby se pokusili najít vhodné řešení. S vedením Unipetrolu i se zástupci agentury jednala i krajská hejtmanka Jana Vaňhová. „Ti se nakonec rozhodli posunout umístění do takové vzdálenosti, která je pro Unipetrol z bezpečnostních důvodů přijatelná,“ uvedla Magdalena Hanáčková, tisková mluvčí Ústeckého kraje.