„Ve spolupráci s chomutovským pracovištěm Výzkumného ústavu rostlinné výroby začala společnost Rekultivace s pěstováním energetického šťovíku, odrůdy Uteuša, v oblastech po zemědělské rekultivaci již v roce 2003. Plochy osázené šťovíkem se postupně rozrostly na téměř 60 hektarů,“ uvedla včera Gabriela Sáričková Benešová, mluvčí skupiny Czech Coal, pod kterou Rekultivace patří.
Budoucími odběrateli produkce energetických plodin z mosteckých rekultivací by se prozatím měly stát podle plánu rekultivační firmy teplárny v Žatci a Žluticích. „Rozšíření a efektivní pěstování plodin však předpokládá naplnění několika podmínek jako je právě existence blízkého menšího zdroje spalování s dotační podporou, ale např. i zavedení umělého zavlažování a pořízení techniky na lisování biomasy dle potřeb odběratele,“ dodala mluvčí Czech Coal.
Energetickou biomasu doplňuje zkušebně ještě japonský topol či miscanthus, tedy čínský rákos. „Rostlinou budoucnosti by mohla být i křídlatka, jejíž cílené pěstování coby nepůvodního rostlinného druhu naráží na nutnost povolení ze strany státní správy,“ vysvětlila Benešová.
Výnosy energetických plodin jsou zatím nižší, než pěstitelé předpokládali. Na rozdíl od odhadů ve výši zhruba 20 tun z hektaru se pohybují na úrovni 4 až 8 tun. „Největší vliv na produkci má v podmínkách zdejšího regionu zřejmě nedostatek srážek, i když dosahované výnosy se o mnoho neliší od jiných míst v republice, která jsou na srážky bohatší,“ odhaduje Gabriela Sáričková Benešová.