Působnost vládní Agentury pro sociální začleňování v romských lokalitách se totiž od začátku března rozšíří o deset obcí, mezi kterými jsou právě i Obrnice.
„Spolupráce s Agenturou přinese těmto obcím možnost získat na naplánovaná opatření více peněz ze strukturálních fondů Evropské unie, které administruje Ministerstvo práce a sociálních věcí. Celkem může jít až o částku 750 milionů korun z individuálních projektů obcí na podporu služeb a projektů na rekonstrukce a výstavbu infrastruktury pro služby,“ uvedl ředitel Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček.

Do výběrového řízení se přihlásilo celkem 43 obcí a měst z celé republiky. Do druhé fáze postoupilo po vyhodnocení jen dvacet uchazečů. Každá obec a město měly možnostprezentovat své dosavadní činnosti i plány.

„Zpracovali jsme přihlášku a poté jsem musela Obrnice obhájit. Při mém přednesu jsme dostali nejlepší ohodnocení. Již tři roky vyvíjíme aktivity společenského začleňování, nebo programy pro děti,“ sdělila místostarostka Obrnic Drahomíra Miklošová. Místostarostka odhaduje, že z 2600 obyvatel obce je až polovina Romů.

„V tomto volebním období už se nám podařilo získat dotace na řadu důležitých projektů, v nichž chceme pokračovat. Zásadní je například přestavba nevyužívaného obytného domu na zázemí pro lidi zaměstnané na veřejně prospěšných pracích či ve veřejné službě, sdělila ČTK Miklošová.

Místostarostka také uvedla, že obec má projekt na přestěhování z nevyhovujících prostor komunitní centrum Duhovka, pracující s takzvanými dětmi ulice. Podle Miklošové se porobnější informace z vládní agentury dozví v březnu.

„Je to mimořádný okamžik. Poprvé v historii se státní správa a samosprávy setkávají, aby společně řešily jeden z nejpalčivějších problému Česka – sociálně vyloučené lokality. Je mi líto, že jsme museli vybrat „pouze“ deset lokalit,“ uvedl ministr pro lidská práva Michael Kocáb. Agentura již působí také v Litvínově.

Z deseti obcí a měst, které nyní vládní agentura přizvala ke spolupráci, je polovina z Ústeckého kraje.