„Samozřejmě s tím nemám nic společného. Někdo zneužívá současné situace, která v Litvínově a převážně v Janově před volbami vznikla,“ vyjádřil se k dílu vandalů místostarosta Martin Klika. Nápis „Smrt cikánům“ neznámý sprejer umístil na vcelku frekventovaná místa. Jeden se objevil na domě v ulici Tyrše a Fügnera, druhý, už s podpisem jména místního místostarosty, na zdi rodinného domu v Jandečkově ulici. Ten byl ještě během víkendu odstraněn. Stále je však poznat, co se pod bílou krycí barvou skrývá za slova.

„Je to hnus,“ označují nápis lidé, kteří kolem rasistického díla procházejí.

Policie již trestný čin vyšetřuje, sám místostarosta však žádné trestní oznámení na neznámého pachatele nepodal. „Myslím, že je zbytečné, abych se na policii obracel ještě já, když případ už vyšetřují,“ dodal Martin Klika.

Autor je nyní podle slov mluvčí mostecké policie Ludmily Světlákové vyšetřován z trestného činu poškození cizí věci a podpory a propagace hnutí směřující k potlačení svobody a práv člověka. Za jeho výtvor mu hrozí až pět let odnětí svobody.

Z nápisů nemají radost jak majitelé domů, na jejichž fasádě se nápisy objevily, ale pohoršeni jsou i litvínovští Romové. „Nevíme, co si o tom máme myslet. Jestli to někdo myslí vážně, či je to jen provokace. Spíš je to další část předvolební kampaně,“ sdělila včera Deníku Renata Kokyová ze Sdružení litvínovských Romů.

Podle jejího vyjádření jde nejspíš stále o předvolební boje, které se zabývají problémem Janova.
Na litvínovském sídlišti Janov se minulý víkend střetlo několik členů Dělnické strany s Romy. Stoupenci nacionalistického hnutí sem prý přišli pomoci místním před nepřizpůsobivými občany. Právě tato událost mohla být důvodem k emočním nápisům s rasistickým podtextem.