Město se musí připravit na to, že v parku u sportovní haly se po jeho nákladné rekonstrukci budou scházet různé komunity a že udržení pohodové atmosféry a pořádku bude mnohem složitější než celá stavební investice. Park Střed totiž leží v nárazníkovém pásmu mezi „černou“ a „bílou“ obytnou zónou, což z projektu dělá experiment testující na zelené neutrální půdě vzájemné soužití. Že to nebude snadné, dokazuje nedávné zrušení centrálního dětského hřiště u Stovky okupovaného partičkami z nechvalně známé čtvrti, které vadily okolí.

Deník se ve čtvrtek 3. května ve Stovce zeptal dvacítky místních lidí, co si myslí o chystané rekonstrukci parku Střed a co říkají obavám některých sousedů, že Romové park obsadí a poškodí. „Mají pravdu,“ řekl jeden z Romů. Dodal, že se za vandaly ve své komunitě stydí.

Ilustrační foto
Park Střed má šanci na restart. Do pomoci se můžete zapojit také

Navrhl také, aby byl v parku správce pro nepřetržitý dozor, aby se areál oplotil a měl provozní řád s přesně stanovenou dobou otevírání a zavírání. Podle něj se tak všichni návštěvníci včetně slušných Romů budou cítit bezpečněji a zabrání se tomu, aby v parku přespávali bezdomovci a narkomani.

Kamery, strážníci, jen ne kovy

„Bílí nemůžou házet všechno na černý,“ uvedla starší Romka. Podle ní oprava zanedbaného parku smysl má, protože teď do něj chodí málokdo. Uvítala by, kdyby vylepšený areál hlídaly kamery a častěji jím procházeli strážníci. „Jsme Mostečáci a chceme, aby to tu bylo opravený a hezký,“ prohlásil další Rom. Jeho kamarádi doporučili, aby v parku nebyly kovové prvky, jinak je zloději seberou.

V hloučku diskutujících padl i názor, že když dá město k domům ve Stovce víc laviček, nebude chodit do parku tolik místních. Oplocení odmítli. „To by tam byli cikáni jako v kleci!“ zaznělo v davu, který se rozesmál. Jeden Rom v montérkách pak s vážnou tváří dodal, že problém je jinde. „Mostecký tam bordel dělat nebudou, ale cizí, co se sem přistěhovali,“ okomentoval potíže s migrací.

Pracovníci technických služeb nakládají a odvážejí rozbité žulové kvádry z okrajů bazénů.
Park Střed v Mostě nabírá druhý dech

Bylo právě poledne a v parku, který od Stovky dělí jen silnice a tramvajová trať, nebylo ani živáčka. Kromě dvou asistentů prevence kriminality a zaměstnanců městských technických služeb, kteří vyprazdňovali odpadkové koše. Oslovení Romové uvedli, že o chystané modernizaci parku neslyšeli. Město se přitom snaží projekt v posledních měsících hodně propagovat a zapojit do něj veřejnost, aby splnilo grantové podmínky požadující i architektonickou soutěž. Radnice založila na Facebooku stránky pro příznivce parku zaměřené na příběhy pamětníků, sdílení fotek a budování komunity.

„Město se snaží prostřednictvím Nadace Proměny Karla Komárka vrátit do parku Střed život,“ uvedl na prezentačním videu primátor Jan Paparega.

Areál ožije v neděli 10. června, kdy v něm vypukne slavnost s výstavou Mapa minulosti parku Střed.

Česká republika se opět proměnila v zemi plnou hokejových fanoušků a fanynek. Fandit se bude i na 1. náměstí v Mostě, odkud je i snímek z roku 2015. Vznil při utkání ČR - Kanada
Poloprázdné mostecké náměstí oživí hokejové přenosy i hudba