Ekonomika

Vláda zachovala limity těžby uhlí u Horního Jiřetína. Šachta bude pokračovat v útlumu a bude propouštět. Důl se zásobami zhruba 20 milionů tun uhlí by měl skončit kolem roku 2022. Za limity zůstane 750 milionů tun uhlí. Případná obnova těžby bude možná nejdříve v roce 2030, ale byla by drahá. Nezaměstnanost na Mostecku letos výrazně nestoupala. O průmyslovou zónu Joseph u Havraně projevili zájem další investoři. V Mostě byl zastaven projekt zbourání kulturního Repre a výstavby nového komerčního objektu.

Společnost

Srpnová havárie v chemičce ukázala, jak důležitá je pro lidi otázka bezpečí a životního prostředí. Přestože lze hovořit o zázraku nehoda se obešla bez zranění úřady začaly po tlaku veřejnosti prověřovat systémy včasného varování obyvatelstva při mimořádných událostech. Výbuch bytu v Janově, stížnosti na mosteckou Stovku a další problémy v sociálně vyloučených lokalitách zaměstnávaly i policii. Vláda obdržela petici, aby pomohla zabránit devastaci bytů a narušování občanského soužití. A místní politici se hádali. V Mostě padla vládnoucí koalice a vznikla nová, v Litvínově chtěli sesadit starostku.

Kultura a sport

Most si připomněl 40 let od stěhování kostela a o obrovský dav se sešel v jeho okolí na přehlídce vojenské techniky. Fanoušci oslavili postup florbalistů Litvínova do nejvyšší soutěže a opravu sportovní haly a další s nelibostí sledovali sestup fotbalového Baníku Most do 3. nejvyšší soutěže.


Výběr událostí na Mostecku v letošním roce

LEDEN
Kraj pustil na silnice zelené autobusy. V Litvínově na náměstí spadl vánoční strom na auto, ve kterém seděla žena a dítě. V Mostě skončili šéfové městských firem. Zemřel nejznámější litvínovský bezdomovec Pavol Barkóci známý pozdravem „Ahóóój!" V Horním Jiřetíně i v Praze se demonstrovalo kvůli uhlí.

ÚNOR
Na začátku února přijel na Mostecko v rámci návštěvy Ústeckého kraje prezident Miloš Zeman. Sešel se se zaměstnanci těžařské společnosti Severní energetická. V Litvínově byl slavnostně otevřen zámek Valdštejnů. Zúčastnily se toho stovky lidí. Zámek slouží především pro výstavy

BŘEZEN
Bytové družstvo Krušnohor poslalo premiérovi petici s podpisy občanů Janova. Důvodem byla zhoršující se situace na sídlišti. V Mostě se poprvé konal historický ples. Tajemník litvínovské radnice Valdemar Havela oznámil, že odchází do důchodu. Okres znovu navštívil ministr Mládek. Hokejisté postoupili do semifinále.

DUBEN
Objevily se spekulace, že starostka Litvínova Kamila Bláhová chtěla na post tajemníka dosadit svou známou. Bláhová poté první výběrové řízení zrušila a vyhlásila nové. To později vyhrál Josef Skalický. Duben ovládl hokej. Litvínov poprvé v historii získal extraligový titul. Ve městě se spustilo nefalšované šílenství.

Oslava zisku hokejového titulu na zaplněném náměstí v Litvínově.

KVĚTEN
Desítky tisíc lidí sledovaly bitvu u jezera Most, kde byla největší oslava 70 let od konce II. světové války. Pět mosteckých fotbalistů šlo na detektor lži kvůli podezření z ovlivnění zápasu. Přes pět tisíc lidí navštívilo vnitřek Vodního díla Fláje u příležitosti oslav 130. výročí Moldavské dráhy.

ČERVEN
Skončila rekonstrukce volejbalových kurtů v Litvínově. Náměstí v Litvínově bylo poprvé kulisou srazu historických vozidel. Tisíce lidí navštívily závody dračích lodí na Matyldě v Mostě. Manželé z Mostu našli batoh a odevzdali ho radnici, bylo v něm 167 tisíc korun. Začala odstávka teplé vody.

ČERVENEC
Deset žáků postoupilo v Chánově do 2. ročníku místní středoškolské pobočky. Ministr Chovanec prohlásil, že vláda uprchlíky na Mostecku neumístí. Část obyvatel Souše si stěžuje na hluk z autodromu. Martin Ručinský oznámil, že končí s hokejem. Premiér Sobotka byl v Mostě a slíbil pomoc s řešením problémů.

SRPEN
Pokračují tropická vedra. Na novém chodníku Chánov-Most jsou první závady. Archeologové našli upíra, unikátní kostru bez chodidel. Ve čtvrtek 13. srpna ráno vybuchla část chemičky a zachvátily ji plameny. Celý závod musel být evakuován. Lidé se báli o život. Hasiči zasahovali několik dní. Nikdo nebyl zraněn.

Požár v chemičce.

ZÁŘÍ
Mostecká slavnost potvrdila, že je největší zábavou. Na Šibeníku našli mrtvolu. Do Litvínova přijel ministr Babiš. Rozpadla se vládnoucí koalice v Mostě. Most zakázal vysedávání a grilování na ulici. Provalila se díky odposlechu aféra, jak se činitelé SMM, ANO a KSČM snažili uplatit zastupitele hnutí Severočeši Most.

ŘÍJEN
Most vyhlásil novou vládu koalice Severočeši Most ODS ČSSD. Vláda na zasedání v Ústí rozhodla o prolomení limitů na Bílině a na lomu ČSA je ponechala. Hedvika Pazderová z Polerad oslavila 100. Lékař František Rybář převzal Cenu města Mostu. Fotbalista Nguyen přivezl 3 trofeje z vietnamské ligy.

LISTOPAD
Mostecké divadlo slavilo 30 let nové budovy. Také Mostečané odsoudili teroristický útok ISIS v pařížské diskotéce. Mostečtí senioři nafotili jedinečný kalendář. Proběhlo nejkratší jednání zastupitelů v Mostě, ani nezačalo. Nemocnice, po další etapě velké rekonstrukce, otevřela také zrekonstruovanou porodnici.

Rekonstrukce nemocnice v Mostě.

PROSINEC
Prezident Zeman navštívil kraj, na Mostecku se nezastavil. Česko zpívalo koledy s regionálním Deníkem. Na Mostecku se na 17 místech sešlo 1 100 lidí. Do Litvínova poprvé přijel kamion se Santou a způsobil poprask. 70 let litvínovského hokeje připomenula exhibice. Osobností roku se stala Kateřina Vacková.