O osudu litvínovských jeslí rozhodlo vedení město již v loňském roce, jejich brány by se měly definitivně zavřít letos v srpnu. Uzavření se nelíbí nejen rodičům, kteří již dítě v zařízení mají, ale také těm , kteří se své ratolesti chystali do jesliček přihlásit. S žádostí o náhradní řešení se však na město obrátili jen dvě maminky. „Rodičům jsme nabídli otevření jedné třídy v mateřské škole, kterou by navštěvovaly děti mladší tří let. Ozvaly se nám však jen dvě maminky. Zájem není tak velký jak jsme očekávali,“ uvedla vedoucí odboru školství a kultury Lenky Pivrncové městského úřadu v Litvínově.

Podle města totiž jesle navštěvuje příliš málo dětí. Zapsáno jich j sice patnáct denně jich však zařízení navštěvuje jen polovina z nich ostatní dochází jen pět dní v měsíci. Město platí za provoz nemalé peníze, proto zvolilo toto řešení.

Rodiče se rozhodli proti zrušení jeslí postavit. „Jsem nyní na mateřské a potřebovala bych se vrátit do práce. Myslela jsem, že malou dám do jeslí, ale teď nevím, co budu dělat. Nemá mi jí kdo hlídat,“ stěžuje si Kateřina Rychecká z Litvínova. Petice, kterou Litvínovští již několik týdnů podepisují obsahuje již přes 950 jmen. V tuto chvíli je však další podepisování zastaveno. „Po dohodě s městem byla petice pozastavena, stejně tak plán demonstrace či pochod městem. Zástupci města přislíbili účast na veřejném setkání, které se bude konat 23. května v klubu Terasa,“ sdělil Deníku Petr Mrázik předseda občanského sdružení Prevence, který rozhořčené rodiče zastupuje. Na setkání chce město rodičům vysvětlit, proč se rozhodlo jesle zrušit a jaké náhradní řešení nabídne.

Podle vyjádření rodičů je tato volba města velmi spatná. „V okrese, kde je velká nezaměstnanost zruší i tu poslední možnost jak si najít práci a to hlídání dětí,“ říká Petra Široká.

Na stranu nesouhlasících rodičů se postavila i litvínovská zastupitelka Martina Opatrná, ta také podpořila návrh setkání vedení města s rodiči. „Řada rodičů je na provozu jeslí závislá. Měli bychom jim umožnit, aby mohli děti dál do jeslí dávat a pracovat. Je nutné tuto situace rychle vyřešit. Po změně vyplácení rodičovských příplatků jsou nyní jesle ještě potřebnější,“ uvedla zastupitelka Martina Opatrná.

V Mostě jesle zůstanou

O zrušení jednoho zařízení jeslí uvažovalo i vedení města Mostu. Nakonec však od tohoto záměru ustoupilo. K zápisu totiž dorazilo více dětí než se očekávalo. „K zápisu přišlo čtyřicetsedm rodičů, což nás opravdu překvapilo. Proto se jesle rušit nebudou,“ uvedl náměstek primátora Jiří Kurcin. Více dětí přišlo i k zápisu do školek, město však s novými zařízeními nepočítá.