Americký pop-art, který zažil obrovský boom v 60. letech minulého století, to nebyl jen Andy Warhol. Zní to až neuvěřitelně, ale k hlavním představitelům směru patří také rodák z krušnohorské obce Fláje Walter Gaudnek.

„Za svou celoživotní tvorbu má u nás absolutně neznámý umělec v italské Florencii převzít Cenu Leonarda da Vinci,“ prozradil Petr Fišer z Českojiřetínského spolku. Dodal, že s umělcem začali jednat o jeho výstavě v ČR. „Vše je zatím v jednání, ale věřím, že se uskuteční,“ řekl Fišer. Pokud se tak stane, pop-artová díla rodáka z Krušných hor bude hostit město Duchcov.

Procházka starým Mostem pomocí unikátních barevných fotografií od neznámého autora je nejen dalším dílem seriálu Mosteckého deníku, ale také připomínkou někdejšího královského města, které ustoupilo těžbě hnědého uhlí.
Jak jsme žili v Československu: Projděte se starým Mostem

Walter Gaudnek se narodil v roce 1931 v německé rodině. Přesto, že jeho otec zahynul v nacistickém koncentračním táboře, byla rodina po skončení II. světové války odsunuta do Německa. Vychodil školu v Schrobenhausenu a vystudoval gymnázium v Ingolstadtu.

Od roku 1951 studoval umění v Mnichově. Stál s E. H. Gabrielem u založení Nové galerie v Ingolstadtu a v Mnichově. V roce 1957 zamířil do USA. Dva roky studoval na Kalifornské univerzitě. V roce 1968 obdržel na univerzitě v New Yorku doktorát za práci s názvem Symbolický význam kříže v americkém malování současnosti a jeho zájem o náboženská témata začal pronikat do jeho děl.

Při zářijovém Czech Truck Prix budou moci motorističtí fanoušci v rámci doprovodného programu vidět speciály Martina Kolomého a Martina Šoltyse.
Zdolaly písek, horko, vodu i bahno. Tatry z Dakaru uvidí v Mostě

Od roku 1970 je profesorem malování, grafického designu, historie umění a vědy o umění na University of Central Florida. V roce 1998 se stal členem Sudetoněmecké akademie věd a umění.

Rodák z krušnohorské obce Fláje Walter Gaudnek je předním představitelem pop-artu.Zdroj: archiv W. GuandekaGaudnek je od 70. let minulého století jedním z hlavních představitelů pop-artu. „Jsem samozvaný umělec a rebel,“ prohlásil o sobě malíř a básník v jedné osobě. Svou tvorbou ovlivnil generace.

Stejně jako další autoři zabývající se pop-artem, drží se flájský rodák charakteristických znaků tohoto uměleckého stylu. Přejímá motivy i techniky z předmětů denní potřeby. Jeho inspirací je velkoměstská kultura s jejími vizuálními projevy, jako jsou fotografie, film, reklama nebo komiksy.

Náboženská témata

Pro Waltra Gaudneka je specifické, že v rámci pop-artu zpracovává často i náboženská témata. Proto se v jeho obrazech občas vyskytuje i silueta dřevěného kostela z rodných Flájí, který byl kvůli likvidaci obce a výstavbě přehrady v 60. letech minulého století přesunut do nedalekého Českého Jiřetína. K jeho nejznámějším dílům patří například Křížová cesta v kostele sv. Michaela v německém Schweinfurtu.

Divadlo Rozmanitostí, loutková scéna Městského divadla v Mostě
Divadlo rozjíždí Club4Teens. Nabídne kusy šité na míru mládeži

Od roku 1999 má své Gaudnek Europa Museum v bavorském Altomünsteru. V muzeu je k vidění jeho sbírka obrazů, kreseb, akvarelů, koláží, ale i předmětů, soch nebo tisků. Archiv s fotografiemi a dokumenty z let 1949 2005. Před pěti lety zde měl výstavu s názvem Čarodějnice a svatí.

Cenu Leonarda da Vinci v italské Florencii Walter Gaudnek převezme v sobotu 20. ledna. Nejspíše proto, že jedno z jeho speciálních děl se jmenuje Teatro Dalla Valigia Divadlo z kufru.