Předchozí
1 z 12
Další

Leden

Zavedení porodného a strašák jménem omikron

Ilustrační foto.Ilustrační fotoZdroj: Deník/Attila RacekPříchod roku 2022 byl ve znamení očekávání nástupu nové mutace viru SARS-CoV-2. První případy řešila nemocnice v Ústí nad Labem už mezi svátky, v lednu se však situace prudce horšila. 

Počty nakažených rychle stoupaly. Za jediný den, v tomto případě 19. leden, hygienici v kraji evidovali 2359 případů, což je nejvíc od začátku pandemie. V některých nemocnicích a domovech pro seniory preventivně zakazovali návštěvy.

Covidové oddělení. Ilustrační foto
Nemocnice a domovy v kraji se chystají na omikron. Někde omezují návštěvy

Ukázalo se, že také přibývá dětí s takzvaným postcovidovým syndromem. Přinesli jsme příběh maminky z Litvínova.

Postcovidový syndrom může u dětí způsobit dlouhodobé komplikace. Ilustrační foto.
Dětí s postcovidovým syndromem přibývá i na severu Čech. Jeho následky děsí

V lednu mostecká radnice spustila nový sociální program Podpora při narození dítěte. Rodiny z Mostu, které podají žádost a splní podmínky, obdrží za každé narozené dítě jednorázově 15 tisíc korun. Do května radnice zaevidovala celkem 62 žádostí.

Novorozenec. Ilustrační snímek.
Za každé narozené dítě 15 tisíc. Most podpoří pracující nebo studující rodiče

Cestujícím slouží nově propojené autobusové a vlakové nádraží v Litvínově. O odjezdech a příjezdech jednotlivých spojů informují LCD monitory. Zbývá dokončit například zasklení přístřešků autobusových zastávek a obnovit provoz tramvají, které do města nejezdí kvůli modernizaci trati Litvínov - Záluží.

Dopravní terminál v Litvínově je už skoro hotový
FOTO: Dopravní terminál v Litvínově je už skoro hotový, čeká se na tramvaje

Devět lidí a dvě právnické osoby začali stíhat kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu kvůli státní zakázce na odstranění starých ekologických zátěží na skládce v Nelahozevsi, vzniklých před její privatizací. Nebezpečné odpady se v rámci této zakázky ukládají na skládku Celio u Litvínova. 

Areál společnosti Celio má 38 hektarů, slouží ke skládkování a zpracování různého druhu odpadu.
Policie zasahuje kvůli skládce Celio u Litvínova, stíhá devět lidí a dvě firmy

Jako malou perličku jsme si v lednu zavzpomínali na vyhlášené diskotéky 90. let. Byla to tenkrát pořádná jízda, že? Připomeňte si ji s námi.

Diskotéka v Žatci. V devadesátých letech byly ve městě populární Moskva, Lidový dům nebo HB klub na sídlišti Jih.
Neprakta, Tipáč, Tukan. Na legendy „devadesátek“ vzpomínají fanoušci pořád

Únor

Válka na Ukrajině a nová stanice hasičů

Ilustrační fotoIlustrační fotoZdroj: Deník/Radek CihlaV Evropě vypukla válka, vojska Ruské federace napadla Ukrajinu. Šokující informace zastihla Severočechy 24. února ráno. A i přes zdánlivou vzdálenost Ukrajiny od Ústeckého kraje v naší společnosti silně rezonuje dosud.

Zatímco státníci a politici akt agrese většinou rychle odsoudili, "obyčejní" obyvatelé Mostecka se rychle pustili do práce.

Předsedkyně Česko-ukrajinského sdružení Úsvit v Mostě Rostislava Hubčuková.
Ukrajinci na Mostecku se aktivizují. Předsedkyně sdružení věří, že pomoc zesílí

Opatření v krátkém čase přijal také mostecký magistrát. V prvních dnech byl připraven poskytnout dopravu, ubytování a stravu desítkám rodin zasažených válkou.

Hotel Cascade v centru Mostu
Most hodlá ubytovat v hotelu Cascade válečné uprchlíky z Ukrajiny a shání i byty

Ne náhodou se mnoha lidem vybavily hrůzné chvíle, kdy na území tehdejšího Českolovenska vjely tanky Varšavské smlouvy. Psal se srpen 1968.

Takto dávali v srpnu 1968 obyvatelé Mostu najevo, že je jim okupace proti srsti.
Útok na Ukrajinu vyvolal živé vzpomínky. Mostecko invazi zná z roku 1968

Ruskou invazi na Ukrajinu odsoudil také autor slavné mostecké fotky s názvem Bodák přítele. Fotograf Ivan Klein patřil ke skupině MOFO, která na Mostecku dokumentovala okupaci právě v roce 1968.

Fotograf Ivan Klein a jeho snímek Bodák přítele z roku 1968 při ruské invazi v Mostě.
Fotil ruskou okupaci Mostu. Po útoku na Ukrajinu Ivan Klein opět skřípe zuby

Druhý měsíc roku 2022 přinesl ale také pozitivní zprávy. Například tu o nové hasičské stanici v mosteckých Velebudicích.

Slavnostní otevření nové hasičské stanice v Mostě v úterý 8. února.
FOTO,VIDEO: Most má novou hasičskou stanici. Nahradila provizorium z roku 1975

Potěšila také úprava jeskyně pod hradem Hněvín. U horní sestupové pěšiny je nově kovové zábradlí a zespodu vede po skále via ferrata, stezka jištěná lanem. Vyčištěná jeskyně je tak ve strmém terénu lépe přístupná a lze od ní vidět současně jezero Most i jezero Matylda.

Jeskyně pod hradem Hněvín v Mostě (vpravo).
Jeskyně v Mostě je lépe přístupná. Od nové atrakce jsou vidět dvě jezera

Březen

Zdražování, kráska ze šenku, výročí Repre

Ilustrační foto.Ilustrační fotoZdroj: Deník/ RedakceZajít si během polední pauzy na gulášek, svíčkovou nebo řízek? Připravte se, že zaplatíte více, restaurace zdražují, zjistili jsme v březnu. Důvodem byl hlavně extrémní růst cen energií, více vydávají restauratéři na mzdy, dražší jsou i suroviny.

Trend prudkého zdražování trval až do konce roku. A to samozřejmě nejen v případě restaurací, ale také běžně v obchodech.

Ilustrační foto
Zdražuje řízek i guláš. Za obědy v restauracích na Mostecku si připlatíme

Před sto lety, v březnu 1922, měli stavební dělníci ve starém Mostě spoustu práce na nároží ulic Komenského, Riegrova a Antonína Sovy. Budovali tam jeden z nejhezčích a nejvýznamnějších objektů historického města. Tou budovou byl kulturní dům Repre, který dnes už neexistuje, protože pyrotechnici ho stejně jako celé město během komunistické totality odstřelili kvůli těžbě uhlí.

Kulturní dům Repre ve starém Mostě.
Od výstavby Repre ve starém Mostě uplyne sto let. Dnes je z paláce kultury louka

Přinesli jsme také příběhy dvou pozoruhodných žen. Tou první je živnostnice Romana Paulusová. Fotomodelka, štukatérka, účetní, výrobkyně dekorací, vizážistka, matka tří dětí a nyní i hospodská. Za jednu korunu si loni v létě pronajala v Korozlukách hospůdku, o kterou kvůli covidu nikdo nestál. Šenk o velikosti obývacího pokoje, jediný na vsi, se pod vedením Romany stal opět místem setkávání a veselí.

Romana Paulusová provozuje v Korozlukách u Mostu obecní hospodu.
Modelka s praxí stavebního řemeslníka obnovila vesnickou hospodu v Korozlukách

Příběh druhé ženy, respektive dívky, vede do Mostu až z Ukrajiny. Když Daria před několika měsíci poprvé usedla v domovině do středoškolské lavice, netušila, že školní rok dokončí právě u nás na severu Čech.

Daria Protsenko utekla s rodinou před válečnými hrůzami z Ukrajiny. V Mostě začala navštěvovat střední školu.
Místo raket a sirén čeština a ekonomie. Po útěku z války už Daria chodí do školy

Mostecký deník se podíval také na jednu krásnou párty. Na diskotéku ve vinárně v suterénu mosteckého hotelu Cascade. Senioři tam vzpomínali na své mládí. Jako mávnutím kouzelné hůlky se převtělili do Madonny nebo Johna Travolty z hudebního filmu Horečka sobotní noci.

Taneční zábava pro seniory ve vinárně v suterénu hotelu Cascade v centru Mostu.
Senioři v centru Mostu pařili jako diskotéková mládež. Retro vinárna ožila

Duben

Vajgly a ovoce u jezera, rodina v nouzi po požáru

Rodina s dětmi se z vyhořelého bytu přemístila do chánovské ubytovny UNO.Rodina s dětmi se z vyhořelého bytu přemístila do chánovské ubytovny UNO.Zdroj: Deník/Martin VokurkaOsm lidí včetně batolete přišlo při ničivém požáru o byt 3+1 v centru Mostu a už týdny se tísní v jednom zamřížovaném pokoji s kamny v chánovské ubytovně UNO. I tento příběh o neštěstí přinesl Mostecký deník v dubnu.

Rodina se s námi podělila o podrobnosti z požáru. Především ale z tehdejšího nouzového bydlení. To matka přijala, aby rodinu udržela pohromadě. V opačném případě by totiž děti skončily v různých zařízeních pro nezletilé. 

Rodina s dětmi se z vyhořelého bytu přemístila do chánovské ubytovny UNO.
Velká rodina s dětmi vyhořela. Skončila v mosteckém chudobinci mezi dospělými

Upozornili jsme na problém všudypřítomných nedopalků v okolí jezera Most. Hromádky vajglů lze vidět na každém kroku hlavně na centrálním parkovišti. Posádky aut kouří, klábosí a pak odhodí zbytky cigaret na zem, kde ucpávají kanály.

Kuřáci házejí u jezera Most nedopalky na zem.
U krásného jezera Most se válejí tisíce vajglů. Snad by pomohly popelníky

Na druhou stranu v oblíbené rekreační lokalitě vznikl ovocný sad. Jde i o experiment, jak se lidé k neoploceným stromům budou chovat. 

Ovocný sad vzniká v místě, kde kdysi stál piaristický kostel, jedna z dominant později zbouraného starého Mostu.
U jezera Most, kde byl chrám, vzniká ovocný sad. Lidé se obávají vandalů

Duchovní život na Mostecku posílil o nové téma. Správa zámku Jezeří obnovila s církví po osmdesáti letech tradici mší spojených s uctíváním relikvie, která křesťany spojuje s ukřižovaným Ježíšem. Kdysi tam údajně byl relikviář s trnem z koruny, kterou Římané před dvěma tisíci lety nasadili na hlavu Ježíše před jeho ukřižováním na Golgotě u Jeruzaléma. Dnes je tam už pouze obrázek.

Poutní mše svatá na zámku Jezeří, v kapli Panny Marie Bolestné, kterou celebroval Martin Davídek, generální vikář litoměřické diecéze.
Poutní mše oživila zájem o trn Ježíše. Na zámek Jezeří se vrátila po 80 letech

Sledovali jsme také první festival pouličního jídla v centru Litvínova. Stánky food festu nabízely například exotickou kuchyni, burgery, churros, tacos a zmrzlinu.

Food fest v Litvínově.
FOTO: Fronty na jídlo v Litvínově. Lidi stáli i hodinu, aby ho dostali

Duben 2022 byl také časem, kdy zemřel oblíbený bavič, hudebník, herec a rodák z Lomu u Mostu, Josef Alois Náhlovský. Odešel po krátké těžké nemoci ve věku 72 let.

Josef Náhlovský
To byl Josef Náhlovský: Cinkal o brýle a vtipkoval, i když mu nebylo nejlépe

Květen

Vznik chrámu konzumu a duchovní cesta s perníkem

Staveniště obchodního domu Central v Mostě.Staveniště obchodního domu Central v Mostě.Zdroj: Deník/Martin VokurkaV "měsíci lásky" se poměrně neromanticky pozornost obrátila například ke známému mosteckému obchodnímu domu Central. Důvod je prostý - přesně před čtrnácti lety poprvé otevřel a přivítal první zákazníky. 

Podívejte se na fotky, jak na "Plecháči" vznikala největší stavba svého druhu v regionu a jak se 15. května 2008 otevřela. Dodnes ji mnoho Mostečanů vítá, ale také se na ni leckdo kvůli umístění dívá skrz prsty. 

Chválený i kritizovaný Central v Mostě. Toto je fotopříběh chrámu konzumu.
Chválený i kritizovaný Central v Mostě. Toto je fotopříběh chrámu konzumu

Zcela opačného charakteru byla akce duchovní, možná s trochou pěší turistiky. Svatomarkovské procesí tradičně putovalo ze Sinutce do Chrámců. Poutníci nesli zpěvníky procesních barokních písní a na dřevěné konstrukci na zádech obraz z perníku. Cukrová poleva nahrazující olejové barvy zachycuje soustředěný výraz evangelisty Marka, který pod dohledem lva píše biblický nový zákon. V článku se dočtete, jak při této světově unikátní akci nakonec skončí samotný perník. 

Svatomarkovské procesí kráčí krajinou mezi vískami Kozly a Chrámce.
Nosit perník krajinou. Nevšední rituál poutníků oživuje České středohoří

Duchovno jsme pocítili také na oslavě jednoho z nejvýznamnějších buddhistických svátků zvaném Vesak. Vietnamská komunita ho slavila v Buddhistickém kulturním centru Pagoda Most.

Vietnamská komunita oslavila v Buddhistickém kulturním centru Pagoda Most významný svátek Vesak.
Nirvána jako cíl. Vietnamci v Mostě oslavili významný svátek Asie

Informovali jsme ale i o mnohem nepříjemnější záležitosti. 45letý učitel, který několik let pracoval v jedné z mosteckých škol, se "vylepšil" falešným akademickým titulem Ph.D. Nepravost se však prozradila a policie ho začala stíhat pro podvod a padělání a pozměnění veřejné listiny. Soud mu může při uznání viny uložit až tři roky vězení. 

Ilustrační foto
Mostecké děti roky učil falešný doktor, policie ho viní z podvodu

Červen

Sjezd skautů a rekonstrukce parku Střed

Skautská akce Navigamus na Matyldě v Mostě v sobotu 4. červnaSkautská akce Navigamus na Matyldě v MostěZdroj: Marta VytlačilováVíce než patnáct stovek vodních skautů a skautek se účastnilo několikadenního celostátního setkání Navigamus 2022 v areálu rekreačního jezera Matylda v Mostě.

Akce je nejvýznamnějším setkáním vyznavačů vodního skautingu v ČR. Nabízí nejen příležitost k setkání, ale také možnost ukázat všestrannost a kreativitu skautského hnutí, důležitost přírody, přátelství a spolupráce. 

Setkání vyznavačů vodního skautingu Navigamus 2022 u jezera Matylda v Mostě v pátek 3. června. Program končí v neděli 5. června.
U jezera v Mostě táboří 1500 skautů. Je to největší sraz na severu Čech
Skautská akce Navigamus na Matyldě v Mostě v sobotu 4. června
Rušno na mostecké Matyldě. Skautská akce Navigamus o víkendu graduje
Vedoucí mosteckého skautského střediska Michal Tarant
Vodní skauting má na Mostecku budoucnost, věří vedoucí střediska Michal Tarant

Na Matyldu jsme se podívali ještě jednou. A to při návštěvě nového krušnohorského lyžařského týmu Ore Ski fungujícím pod křídly Klubu freestylového lyžování Most. Cílem je vytvořit zábavné prostředí pro děti a kvalitní tréninkové zázemí pro závodní i rekreační lyžaře.

Tréninky mládeže v Jamparku Matylda v Mostě.
FOTO: Nový tým v Mostě přijímá na Matyldě mladé zájemce o lyžování a akrobacii

Cvičení se zásahem speciální policejní jednotky a střelbou vyzkoušelo ve středu 8. června psychickou odolnost studentů a pedagogů Střední školy diplomacie a veřejné správy v Mostě. Škola během tréninku čelila fiktivnímu masakru, při kterém tři figuranti v rolích útočníků, ozbrojených samopaly a pistolí, pronikli do budovy a „zabili" pět žáků. Policejní tým z Ústeckého kraje agresory „zlikvidoval" a mládež s personálem evakuoval.

Cvičení policejního zásahu proti ozbrojencům ve Střední škole diplomacie a veřejné správy v Mostě ve středu 8. června.
Když přijdou teroristé. Policisté a studenti cvičili v mostecké škole reakci
Cvičení policejního zásahu proti ozbrojencům ve Střední škole diplomacie a veřejné správy v Mostě ve středu 8. června.
Byli schovaní jako myšky. Studenti zažili cvičení, které snižuje riziko masakrů

Byli jsme také u slavnostního zahájení rekonstrukce parku Střed v Mostě. Neobešlo se bez bizarní situace, kdy na jedné straně usměvaví pánové ťukali kladívky na základní kámen, o kousek dál si mezitím narkoman dal svou dávku. Na veřejnosti, za bílého dne.

Narkoman v parku Střed v Mostě krátce před slavnostním poklepáním základního kamene, které proběhlo opodál. Začala rekonstrukce parku.
Drogy i klasická hudba. Zahájení opravy parku Střed v Mostě provázely kontrasty

Vrátili jsme se na obhlídku nového dopravního terminálu v Litvínově. Výletníkům citelně chybí nějaký kiosek s občerstvením. V hlavní budově u železnice, tramvajové trati a autobusových zastávek je jen jeden automat na kávu. Stojí mezi toaletami, policí s knihami a prodejnou jízdenek.

Na novém dopravním terminálu v Litvínově není občerstvení, je tam jen automat na kávu.
Nové nádraží v Litvínově nemá občerstvení. Mají to vyřešit automaty

Nemocnice Most připravila v červnu novinku. Začala nabízet široké veřejnosti obědy ve své jídelně.

Nemocnice Most, vchod budovy B se stravovacím provozem
Na oběd do nemocnice. Mostecký špitál nabídne stravování pro veřejnost

Červenec

Výbuch v chemičce, drahota a prima snídaně

Noční exploze u Litvínova: V chemičce začalo hořet, zranili se čtyři lidé.V chemičce začalo hořet, zranili se čtyři lidé.Zdroj: HZS Ústeckého krajeVe středu 20. července v noci došlo k výbuchu a následnému požáru v chemičce ORLEN Unipetrol v Záluží u Litvínova. Místo havárie, kde se popálilo několik lidí, bylo už v noci brzy pod kontrolou. Událost začala záhy vyšetřovat policie.

Při havárii byli vážně zraněni čtyři lidé, z toho jednu osobu s velmi vážným zraněním transportoval vrtulník pražské letecké záchranné služby do popáleninového centra Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze.

Noční exploze u Litvínova: V chemičce začalo hořet, zranili se čtyři lidé.
Policie začala vyšetřovat noční havárii v chemičce. Zraněné odvezli do Prahy

Rozsah vzniklých škod se pohyboval v řádech desítek milionů korun. Časový odhad opravy odstavené hydrokrakovací jednotky zněl na dva až tři týdny.

Noční exploze u Litvínova: V chemičce začalo hořet, zranili se čtyři lidé.
Oprava vybuchlé jednotky v litvínovské chemičce omezí dočasně zpracování ropy

Další velmi smutnou zprávou bylo v červenci ukončení pátrání po 20leté ženě z Havraně. Rodina ji pohřešovala téměř dva měsíce. Nakonec se podařilo najít jen její mrtvé tělo.

Policie - vstup zakázán. Ilustrační foto.
Pátrání po mladé ženě z Havraně má tragický konec. Našlo se mrtvé tělo

Razantní zdražování potravin pokračuje. Reportér Deníku hovořil v supermarketech v Mostě se zákazníky, jak zvládají růst cen. Nejsou to příjemná zjištění.

Nakupování v Mostě už není tak příjemné jako dřív, ceny potravin rostou
Kupují to nejlacinější, nebo nic. Mostečané se svěřují, jak je tíží drahota

Sladkou, nebo raději slanou? Jakou snídani si dají, mají nově na výběr maminky v porodnici Nemocnice Most. Podle společnosti Krajská zdravotní, která zařízení provozuje, si ženy bufetové snídaně chválí. Ohlas byl tak velký, že od října si stejnou službu mohou dopřát také hospitalizované těhotné pacientky.

Bufetové snídaně v porodnici mostecké nemocnice
Mostecká nemocnice nabízí maminkám v porodnici bufetové snídaně. Mají úspěch

Mostecký závodní okruh opět hostil mistrovství světa superbiků. Cestu si tam našly tisíce fanoušků a příznivců silných strojů. Na dráze nebyla nouze ani o dramatické pády jezdců.

Sobotní závodní den na MS superbiků v Mostě.
FOTO, VIDEO: MS superbiků v Mostě: Pády a König na šestnáctém místě

Mostecko přišlo o neúnavného občanského aktivistu, který pomáhal ozdravovat průmyslové severní Čechy a nebál se totality. V pátek 15. července zemřel ve věku 84 let známý severočeský ekolog a bývalý místostarosta Hory Svaté Kateřiny Petr Pakosta. 

Zemřel Petr Pakosta, bojovník za čistý vzduch a krušnohorský patriot
Zemřel Petr Pakosta, známý bojovník za čistý vzduch a krušnohorský patriot

Srpen

Obří festival, muž roku a první pochod hrdosti

Festival The Most Fest.Festival The Most Fest.Zdroj: Deník/Hynek DlouhýSkvělá nálada, řada hudebních lahůdek i program plný sportu. Takový byl v srpnu nový festival u jezera Most s názvem The Most Fest.

K hlavním tahákům patřila vystoupení Lucie Bílé, Janka Ledeckého, program sliboval i Kapitána Dema, Richarda Müllera, Marpa, Monkey Bussines, Eddie Stoilow, Psh a Vladimir 518 a nebo Leoše Mareše. 

Festival The Most Fest.
The Most Fest: Janek Ledecký a Lucie Bílá rozvášnili fanoušky u jezera

Mezinárodní soutěž Man of the Year 2022 (Muž roku), která se konala na indonéském ostrově Bali, vyhrál 28letý rodák z Mostu Dominik Chabr. Českou republiku reprezentoval mimo jiné v kostýmu inspirovaném českou gotikou z návrhářské dílny Anna Anna, která na ozdobu použila křišťálové kameny od firmy Preciosa.

Dominik Chabr se stal vítězem mezinárodní soutěže Man of the Year na indonéském ostrově Bali
Rodáka z Mostu vyhlásili na Bali mužem roku. Titul získal Dominik Chabr
Dominik Chabr z Mostu vyhrál celosvětovou soutěž Man of the Year 2022.
Nejkrásnější muž planety Dominik Chabr: V Mostě jsem doma, mám to tam rád

V srpnu jsme si také zavzpomínali na povodně, které přesně před dvaceti lety zasáhly obce v Krušných horách. Divoký příval překvapil i městečko Hora Svaté Kateřiny.

Dolní část Hory Svaté Kateřiny během povodně v srpnu 2002.
Povodeň překazila otevření hospůdky ve vagónu. Z potůčku byla divoká řeka

Most zažil v srpnu ještě jednu velkou událost. Festival Most Pride. Historicky první akci zaměřenou na LGBT+ komunitu, společenské vztahy a lidská práva v Ústeckém kraji. I přes deštivé počasí se zúčastnily stovky lidí z několika krajů.

Průvod na podporu práv sexuálních menšin zahájil v sobotu 20. srpna v centru Mostu první festival Most Pride zaměřený mna LGBT+ komunitu.
Průvod v Mostě podpořil práva sexuálních menšin. Aktivisté čelili urážkám
Most Pride v centru Mostu v sobotu 20. srpna.
První Most Pride překvapil vyšší návštěvností. Za rok má být znovu
Most Pride v centru Mostu v sobotu 20. srpna.
Rodiče nevědí, že jsem jela na Most Pride... Mladí z LGBT+ sní o lepším světě

Září

Volby, Mostecká slavnost a vize pro nemocnici

Výsledky komunálních voleb v MostěVýsledky komunálních voleb v MostěZdroj: DeníkV září se konaly volby do obecních zastupitelstev. V Mostě komunální volby vyhrálo s velkým náskokem hnutí ProMost. Do zastupitelstva se poprvé dostala SPD.

Na radnici už nebude KSČM ani koalice Piráti a Zelení pro Most, kteří nedostali dostatek k hlasů k obhájení mandátů. Volební účast byla podprůměrná, 32 procent.

Noví mostečtí zastupitelé
Toto jsou noví mostečtí zastupitelé. Volby vyhrál ProMost primátora Paparegy

Současně na Mostecku probíhalo také první kolo voleb do Senátu. "Finálovou" dvojici nakonec utvořili dosavadní senátorka Alena Dernerová (Spojení demokraté - Sdružení nezávislých) s mosteckým primátorem Janem Paparegou (ProMOST). Jejich výsledky byly extrémně vyrovnané, rozdíl činil pouze 64 hlasů. 

Alena Dernerová a Jan Paparega
Mostecký boj o Senát: Vítěze Jana Paparegu a Alenu Dernerovou dělilo 64 hlasů

V pátek 9. září vypukla v areálu přesunutého kostela v Mostě Mostecká slavnost. Jedna z největších veselic v regionu, na níž chodí přes 20 tisíc lidí.

Mostecká slavnost v pátek 9. září odpoledne.
Začala dvoudenní Mostecká slavnost. Ke kostelu míří davy lidí
Mostecká slavnost v sobotu 10. září.
OBRAZEM: Mosteckou slavnost doprovázel déšť. Přesto ke kostelu proudily davy

Lidé chválili program i organizaci, ale komplikované zůstalo pěší spojení s odlehlým areálem, kde se největší městská veselice koná od roku 2007. Rodiny musely na hlavní městské třídě Budovatelů nosit kočárky do schodů nebo procházet páchnoucími podchody s nepořádkem i brouzdalištěm. Došlo také k porušení zákazu politické propagace.

Politická propagace během Mostecké slavnosti.
Mosteckou slavnost navštívilo až 50 tisíc lidí. Ideální dav pro reklamu politiků

Celá tramvajová trať mezi Mostem a Litvínovem je od září zavřená kvůli rekonstrukci kolejové otočky u chemičky. Lidé bez aut musejí využívat náhradní autobusovou dopravu na frekventované silnici I/27. 

Místo tramvají jezdí mezi Mostem a Litvínovem autobusy.
Mezi Mostem a Litvínovem nejezdí tramvaje. Lidé si zvykají na autobusy

Mostecká nemocnice se v letech 2023 až 2047 kompletně zmodernizuje. V areálu vznikne například nová budova urgentního příjmu, samostatný pavilon psychiatrie, parkovací dům a bytové domy pro zdravotnický personál. Největší investiční záměr v historii nemocnice si vyžádá několik miliard korun. Vyplývá to ze schváleného generelu, který představilo vedení společnosti Krajská zdravotní.

Vizualizace budoucí podoby Nemocnice Most
Nové pavilony, lepší péče. Nemocnice v Mostě chystá převratné změny

Ústecký kraj získal nový vizuální styl. Jeho tvůrci jím chtějí přinést pozitivní impulz, zlepšit reputaci, zvýšit atraktivitu a změnit zažité stereotypy o severních Čechách. Lukáš Pumpr a Lukáš Beran z plzeňského studia Petrohrad, které zvítězilo v soutěži na vizuální identitu kraje pořádanou Czechdesignem, vsadilo na optimismus, přímočarost, jednoduchost a srozumitelnost.

Nová vizuální identita jako inspirativní nástroj pro kreativní prezentaci aktivit kraje.
Ústecký kraj s vlídnou tváří. Nové logo na lidi pomrkává a září z něj úsměv

Říjen

Nový senátor a unikátní technologie v chemičce

Alena Dernerová a Jan PaparegaAlena Dernerová a Jan PaparegaZdroj: archiv osobnostíSenátní volby vrcholily druhým kolem na samém začátku měsíce října. O důvěru voličů v nich bojovala už jen dvojice kandidátů - primátor Mostu Jan Paparega (ProMost) a dětská lékařka a dosavadní senátorka Alena Dernerová (SD-SN). Vyhrál primátor se ziskem 6 747 hlasů (58,8 %) proti 4 729 hlasům (41,2 %) obhajující senátorky.

Volební účast byla 13,26 procenta. V prvním kole to bylo necelých 32,74 procenta.

Jan Paparega, ProMost
Senátní volby na Mostecku vyhrál Paparega. Dernerová post senátorky neobhájila
Jan Paparega skáče do jezera Most. Září 2020.
Lidé znají Jana Paparegu jako primátora a sportovce. Teď bude senátorem
Ludvík Hess u nového babyboxu v areálu nemocnice v Mostě děkuje v prosinci 2020 za podporu senátorce Aleně Dernerové.
Poražená senátorka Dernerová: Vždycky jsem byla doktorka, a tak to zůstane

Jan Paparega z místního politického hnutí ProMOST podle očekávání také obhájil post primátora Mostu pro volební období 2022 až 2026. Většinou hlasů o tom rozhodlo ustavující zasedání mosteckého zastupitelstva. Náměstky se opět stali Marek Hrvol a Markéta Stará.

Primátorem Mostu byl opět zvolen Jan Paparega
Mostu začala vládnout nová koalice ProMOST a ANO, primátorem je opět Paparega

Později, v polovině prosince, Paparega rezignoval na primátorský post. Chce se plně věnovat funkci senátora. Od 1. ledna 2023 bude primátorem Mostu současný náměstek Marek Hrvol (ProMOST).

Jan Paparega a Marek Hrvol
Primátora Mostu Paparegu nahradí ve funkci jeho náměstek Hrvol

V Litvínově obhájila post starostky Kamila Bláhová (ANO). Radnici má vést do roku 2026.

Ustavujícím zasedání v Litvínově
Starostkou Litvínova se stala opět Kamila Bláhová z ANO. Rozhodlo zastupitelstvo

Byli jsme také u slavnostního zahájení výroby DCPD, tedy kapalného uhlovodíku s názvem dicyklopentadien, v Chemparku Záluží u Litvínova. 

Slavnostní zprovoznění výrobny DCPD v chemičce ORLEN Unipetrol v Záluží u Litvínova 3. září 2022.
Unikátní technologie. Nová výrobna v Záluží stála přes 800 milionů korun

Listopad

Vizuální identita, natěrač umělec, Jezeří památkou

Město Most má novou vizuální identitu. Opírá se o motto 'Máme toho dost!'Město Most má novou vizuální identitu. Opírá se o motto 'Máme toho dost!'Zdroj: Deník/Martin VokurkaMěsto Most změnilo styl, jakým se bude prezentovat na veřejnosti. Stahuje kostel a nasazuje logo s pruhy a hláškami. 

Most má nejen hodně zeleně, sportovišť a jezer, ale i hodně paneláků a svérázné nátury. Nová vizuální identita města, kterou radnice představila v pátek 11. listopadu, proto vyzdvihuje současnou tvář Mostu a zároveň se opírá o dvojsmyslné motto „Máme toho dost!“. Z něj mají vycházet různé hlášky pro různé situace.

Město Most má novou vizuální identitu. Opírá se o motto "Máme toho dost!"
Most má novou vizuální identitu. Opírá se o motto „Máme toho dost!“

Nenechali jsme si ujít možnost podívat se na zajímavý počin v rekreačním areálu Benedikt. Nedopatřením tam vznikla listopadová grafika, když natěrač při obnově značení obarvil i spadané listy.

Areál Benedikt v Mostě, nový pruh na okružní stezce.
FOTO: Natěrač cesty na Benediktu v Mostě nechal v bílém pruhu stopy listů

Na prestižní seznam českých skvostů se zařadily zámek Jezeří na Mostecku a klášter augustiniánů v Roudnici nad Labem, přidaly se tak k dalším patnácti národním kulturním památkám v Ústeckém kraji. Rozhodla o tom vláda. 

Augustiniánský klášter v Roudnici nad Labem.
Vláda potvrdila: Jezeří a roudnický klášter jsou národními kulturními památkami

Prosinec 

Dárky pro děti, zdražení vody a ledovka

Vánoční dárky. Ilustrační foto.Ilustrační fotoZdroj: Archiv DeníkuMalý vánoční zázrak se odehrál těsně před Vánocemi v Mostě. Nejprve tam zloděj z automobilu ukradl velké množství vánočních dárků určených pro děti v dětském domově.

Když Mostecký deník tuto smutnou zprávu zveřejnil, vyhlásil obchodní dům Central sbírku. Dárky přinášeli jak jednotliví lidé, připojily se také obchody z centra. Ty věnovaly například hračky, poukázky na obuv a oblečení.

Obchodní dům Central v Mostě. Ilustrační foto
Děti z domova v Mostě dárky dostanou. Ukradené nahradí ty ze sbírky v Centralu

Ani poslední měsíc roku nebyl prost nepříjemných zpráv o růstu životních nákladů. Jednou z nich byla ta o zdražení vodného a stočného v příštím roce. Obyvatelé Ústeckého a Libereckého kraje si v roce 2023 připlatí na jednom metru krychlovém téměř o šestnáct korun.

Ilustrační foto
Vodné a stočné od ledna zdraží. Drží se na rozumné hladině, tvrdí vodaři

A nepříjemnosti, mnohdy nebezpečné, zažili i chodci a řidiči. Celý region totiž v polovině prosince sevřela ledovka. Plné ruce měli kvůli úrazům po uklouznutí zdravotníci. Dokonce vyzvali veřejnost, aby kdo nemusí, nevycházel zbytečně ven.

Ledovka na žateckém sídlišti Jih v noci na úterý 20. prosince.
Převrácené sypače, neschůdné chodníky. Ledovka zmizí až ve čtvrtek

Mostecká MHD jako první v Ústeckém kraji testovala autobus s vodíkovým pohonem. Lidé se jím mohli svézt na lince číslo 17. Reportér Deníku si nenechal tuto příležitost ujít.

Most testuje vodíkový autobus v ostrém provozu MHD.
Z výfuku jde jen vodní pára. Mostecké ulice brázdí na zkoušku vodíkový autobus