VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Robot R.U.R. na soutěži v USA neuspěl, Litvínov ale nadchl

Litvínov /FOTO/ - Studenti ze sedmi škol se sjeli na vědeckou konferenci do litvínovského Chemparku.

21.11.2017
SDÍLEJ:

Při Studentské vědecké konferenci v litvínovském Chemparku předvedli studenti gymnázia PORG robota, se kterým se představili při soutěži v USA.Foto: Deník/Edvard D. Beneš

Co se robotovi R.U.R. nepodařilo za Atlantikem, to si vynahradil pod Krušnými horami. Unikátní výtvor studentů pražského gymnázia Nový PORG byl včera k vidění v Univerzitním centru VŠCHT v Chemparku litvínovského Unipetrolu v rámci Studentské vědecké konference. Získal zde ocenění, stejně jako další zdařilé studentské projekty.

Robot pojmenovaný podle utopického dramatu Karla Čapka byl jedním z největších lákadel konference. V dubnu v USA tomu bylo jinak, na soutěži First Robotics Competation v Minneapolisu startoval v konkurenci šesti a půl tisíce robotů z celého světa. „Sestrojili jsme jej v průběhu šesti týdnů tak, jak to přikazují regule soutěže v Minneapolisu,“ prozradil při prezentaci jeden z trojice tvůrců Adam Bělohlávek.

Ukaž, co umíš!

Zadání pro soutěž je každý rok jiné. Po jeho zveřejnění mají týmy šest týdnů na to, aby robota sestrojily. „Týmy pak mají dvě a půl minuty na to, aby předvedly svůj výtvor,“ doplnil Bělohlávek s tím, že úvodních 15 vteřin z časového limitu je takzvaný autonomní mód, což je čas, při kterém robot pracuje sám na základě předem napsaného programu. „Musím ale přiznat, že tato část nám v posledních letech na soutěži dělala lehký problém,“ dodal Adam Bělohlávek.

Soutěž sledují prestižní firmy, ale třeba i NASA, která zde vyhledává technologické talenty. Klání má formu duelu. Letošní soutěž byla o jakési robotické formě basketbalu. Stroje vystřelovaly v rychlosti míčky na koš ve výšce 2,2 metru. Proto bylo důležité správné seřízení. „Při nastavování jsme dokonce počítali, kolikrát se míček za letu otočí,“ prozradil další z autorů Jakub Smékal, který doplnil, že zásahy do koše skončily úspěšností 60 procent. „Byly týmy, které dosáhly až na 98procentní úspěšnost,“ poznamenal. Také proto letos tým PORG na play-off v soutěži nedosáhl. Do budoucna chtějí tvůrci tento neúspěch řešit například namontováním senzorů.

Studenti z PORGu nejsou na soutěži v Americe žádnými nováčky, představují se zde už několik let. Tým užívá logo s latinským nápisem Metiri Bis, Abscide Semel, což přeloženo do češtiny znamená Dvakrát měř, jednou řež. Při prezentaci pak dal Milan Cabrnoch, třetí z tvůrců soutěžního robota, radu ostatním studentům, kteří chtějí s takovýmto projektem začít. „Je to jednoduché,“ řekl. Chce to zajít za fyzikářem, přemluvit ředitele a založit vlastní tým. „Garantuji vám, že až poprvé uvidíte svítit kontrolky na vašem robotovi, bude to stát za to. Až vyhrajete první zápas, všichni budou jásat, a až zaplněná několikatisícová aréna bude skandovat jméno vašeho robota, tak to rozhodně bude stát za to,“ usmál se Cabrnoch.

Studenti z gymnázia PORG Praha za svého robota při konečném vyhodnocení konference obdrželi od Nadace Unipetrol speciální cenu za inovace. Druhou speciální cenu získala studentka Podkrušnohorského gymnázia Most Lucie Borovská, a to za aktuálnost své práce na téma obnovitelných zdrojů.

V soutěži si vedli nejlépe dva studenti Masarykovy střední školy chemické. Petr Palivec se Sborníkem chemických experimentů pro učitele základních a středních škol a Kamila Starkbaumová se Záchytem těkavých organických látek a jejich kyslíkatých derivátů na nanočástice aerosolu v polárních stratosférických mracích.

Dalibor Pelčák z Gymnázia a SOŠ dr. V. Šmejkala v Ústí nad Labem byl oceněn za Stanovení výtěžků pyrolýzy benzinu metodou Hot Gass Sampling na etylenové jednotce Unipetrolu RPA.

Čtrnáct týmů prezentovalo své poznatky

Studentská vědecká konference se uskutečnila v Univerzitním centru VŠCHT Praha Unipetrol už potřetí. Studenti bakalářských a magisterských oborů ze sedmi škol a tvořící čtrnáct kolektivů při ní prezentovali výsledky svých výzkumných prací. Soutěžilo se ve dvou vysokoškolských sekcích a jedné středoškolské. „Pro vysokoškoláky je to generálka před jejich prací po studiu. Pro středoškoláky je soutěž dozajista poučným krokem před studiem na vysoké škole,“ uvedl ředitel pro výzkum a vývoj a člen představenstva Unipetrolu Tomáš Herink.

Autor: Edvard D. Beneš

21.11.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Firemní perníky
5

PF a loga z perníku jsou v kurzu. Sladké pozdravy posílají města i univerzita

Ilustrační foto.

Dokonalý předkrm odstartuje sváteční hostinu. Pošlete nám svůj nejlepší recept!

Vynalezl madlo, které zničí bakterie. Mohlo by zamezit epidemii žloutenky

Ústí nad Labem - Na svou speciální rukojeť získal Jiří Barczik patent.

Na pomoc rodině, které požár zničil byt, vyhlásí Most veřejnou sbírku

Most - Lidé mohou přispět převodem na účet a nebo hotově přímo do kasičky na Vánočních trzích.

Krajská zdravotní připravila pro návštěvníky nemocnic parkování zdarma

Ústecký kraj - Návštěvníci nemocnic Krajské zdravotní zaparkují od vánočních svátků po Nový rok zdarma.

OBRAZEM: Krampusové děsili v centru Mostu. Zdaleka nejen děti

Most /FOTO, VIDEO/ - Lidé mohli vidět asi čtyři desítky čertů. Letos se vydali delší trasou.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT