Několik set mosteckých dětí nedostane v polovině června oběd ve své školní jídelně. Budou muset stát frontu na jídlo v jiných školách nebo se spolehnout na pomoc příbuzných.

Kuchyně ve 4. základní škole se dočasně uzavře, protože po stavebně-technické stránce nesplňuje hygienické předpisy. Je na tom tak špatně, že další provoz by mohl ohrozit zdraví dětí, učitelů a kuchařek. Mimořádná rekonstrukce si vyžádá necelých deset milionů korun. Investici schválili loni v prosinci mostečtí zastupitelé. Tehdy ještě město nemělo stavební povolení.

Letošní oprava naváže na loňskou, první etapu rekonstrukce, která neřešila celý problém kvůli projekčním průtahům. Podle hygieniků je kuchyně v havarijním stavu. Vylepšená měla být už před dvěma lety. Město chce stihnout rozsáhlou rekonstrukci během letních prázdnin. Stavbaři proto začnou s vyklízením technologie a bouracími pracemi raději dříve.

„Kuchyně nevyhovuje hygienickým normám. Hygienici zakáží její provoz, pokud ji neopravíme tak, aby odpovídala předpisům,“ sdělil Deníku Jiří Kurcin, náměstek primátora pro školství, kulturu, sociální věci a zdravotnictví.

Rekonstrukce začne 16. června. Zahrne stavební úpravy školní kuchyně, přilehlých komunikačních prostor, šaten a sociálního zařízení u jídelny.

Loni město zajistilo jen nejnutnější úpravy, aby získalo čas na radikální výměnu kanalizace, rozvodů vody, větrání a osvětlení.

Více o tom, jak jsou vybaveny školní kuchyně na Mostecku, které jsou v pořádku a které potřebují rekonstrukci, čtěte v pondělním tištěném vydání Mosteckého deníku.