A zdá se, že trend pokračuje a řidiči jezdí stále agresivněji. Počet chycených řidičů s alkoholem za volantem v prvních třech měsících roku proti loňskému roku vzrostl v ČR na dvojnásobek a je i více nehod s nejtěžšími následky. Jen za prvních 14 dubnových dní zahynulo na silnicích 43 lidí, tedy o polovinu více, než je obvyklé.

Josef Tesařík z ředitelství dopravní policie, který má na starosti statistiky, ale tvrdí, že podobné extrémy nejsou nic výjimečného. „Podobné výkyvy jsou dlouhodobě zcela běžné,“ říká a poukazuje na to, že za dalších deset dní dubnových dní na českých silnicích zemřelo pouze 14 lidí. Podle statistik jsou nejnebezpečnější dny před víkendem. „Ještě horší než obvykle to bude příští středu, kdy lze kvůli svátku 8. května očekávat ještě větší stěhování motoristů, než je běžné v pátek,“ upozornil.

Situace na Mostecku

Na Mostecku se za 1. čtvrtletí stalo 295 nehod. Dvě osoby zahynuly, což je o jednu více než loni. Stejný byl počet těžce zraněných osob (5). S lehkým zraněním vyvázlo 56 osob, zatímco loni 59. Z patnácti na sedm se snížil počet chycených řidičů, kteří měli v krvi alkohol. Nejvíce nehod (224) policie letos zaznamenala v obcích. Od čtyřiceti nehod řidiči ujeli.

„Více než polovina všech nehod na Mostecku byla zaviněna nesprávným způsobem jízdy. Nemalý počet z nich má na svědomí i nepřiměřená rychlost a nedání přednosti v jízdě,“ uvedl mostecká policejní mluvčí Ludmila Světláková. V deseti případech se řidič srazil s chodcem.

Nebezpečným dnem na Mostecku byla pro motoristy středa, kdy došlo k 55 dopravním střetům.

(pok, vok)