Tento týden odklízeli strážníci sražené srny v Čepirozích. „V ranních hodinách hlídka městské policie odklízela z komunikace směrem do Čepiroh dvě sražené srny. Poraženou zvěř strážníci naložili a odvezli do kafilerního boxu ve Velebudicích,“ uvedla mluvčí mosteckých strážníků Ilona Kozlová.

A proč se nyní na silnicích zvýšil výskyt zvěře?

„Zvěř byla přes letní období zvyklá na nějaký biotop, nyní se pole sekají nebo se mění struktura plodin a zvěř hledá nová teritoria, tak migruje,“ vysvětlil myslivec Jindřich John.

Smrtelná nehoda

Srážka se zvěří ale mnohdy nekončí jen zdemolovaným autem a smrtí zvířete. Například v říjnu 2008 narazil mezi obcemi Čepirohy a Bylany favorit se dvěma muži do divokého prasete. Vůz se při střetu převrátil a začal hořet. Jeden z cestujících nehodu bohužel tehdy nepřežil.

Zachovat klid

Pohyb divoké zvěře je v době od soumraku do svítání na silnících velmi častým jevem. V případě, že uvidíte na silnici srnu či jiné zvíře, měli byste zpomalit a popřípadě i zastavit svůj automobil, aby ke srážce nedošlo. Jestliže již srážce nelze zabránit, měl by každý řidič myslet na dvě základní pravidla. Tím prvním je intenzivní brzdění, aby byla nárazová rychlost co nejvíce snížena. Tím druhým, snad i důležitějším pravidlem, je udržení směru jízdy. Prudkým otočením volantu se řidič sice snaží srážce zabránit, ale tento manévr může mít fatální následky. „Vozidlo může narazit do protijedoucího dopravního prostředku nebo dostat smyk. Při těchto haváriích dochází velmi často k vážným zraněním motoristů,“ uvedl za Policii ČR Udo Etner.

Porušení zákona

Motorista by si měl dát pozor i kvůli možnému porušení zákona. Pokud by totiž chtěl zvíře naložit do auta, mohl by být obviněn z trestného činu. A je jedno, že chtěl zraněné zvíře odvézt k veterináři. Řidič musí v každém případě volat policii, která vyrozumí příslušné myslivecké sdružení, které les spravuje a postará se o odvoz mrtvého zvířete.

„Většinou mi policie volá kolem druhé nebo třetí hodiny ráno. Největší problém je od půl noci do té páté hodiny ranní,“ doplnil myslivec Jindřich John.

Prevence

Myslivci v mosteckém okrese se v některých honitbách snaží zabránit střetům aut se zvěří tak, že podél silnic v nepřehledných úsecích budují takzvané pachové ohradníky s koncentrátem, který imituje pach člověka a šelem. Ten dokáže odpudit zvěř a tím ji odvést na jiná místa.