Odkud látka, která na hladině tvoří mastné skvrny, uniká a jaké je její složení, zjišťovali pracovníci Unipetrolu (bývalý Chemopetrol). Na místě už odebrali vzorky laboranti Povodí Ohře, pod které Bílina spadá. Přesné složení znečišťující látky není známé, zatím jde o odhady. Rozbory budou pokračovat až několik dní.

"Znečištění, které se objevilo na řece Bílině, není podle doposud zjištěných šetření ze společnosti Unipetrol RPA a ani z ostatních společností působících v průmyslovém areálu Záluží," uvedl Deníku mluvčí Unipetrolu RPA Pavel Veselý.

Hasiči položili na toku přibližně tři kilometry pod chemickým komplexem norné stěny. Pod nimi by měla být voda již čistá.

Podobná událost se na Bílině stala před třemi a půl měsíci. Hasiči tehdy likvidovali únik nafty na zcela stejném místě dva dny.

Do řeky se tehdy nafta zřejmě dostala bývalou kanalizací v mostecké městské části Kopisty. „Prověřuje se i verze, že někdo ropnou látku do kanalizace vylil,“ uvedl mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan. Hasiči postavili dvojitou nornou stěnu i v Bílině na Teplicku, ropná skvrna dorazila až tam. Další nornou stěnu umístili v Dolánkách.

Zprávu o předchozím znečištění naleznete zde.

Více o znečištění v sobotním tištěném vydání Mosteckého deníku.