Nástup předem. Toto opatření, které má snížit počet černých pasažérů, slouží v Mostě už jeden měsíc.

Funguje to, ale se skřípáním zubů. Řada lidí si nemůže na novinku zvyknout. Nezbývá jim však nic jiného než se přizpůsobit.

„Nevyhovuje mi to,“ povzdechne si na zastávce u nemocnice 21letá matka Monika Sopuchová. S kočárkem sice může nastoupit prostředními dveřmi, ale pak se musí v protisměru tlačit dopředu, aby si u řidiče pípla čipovou MHD kartu.

Podle dopravního podniku je ještě brzy na důvěryhodnou analýzu, která by prokázala trvalejší ekonomický přínos novinky. V létě totiž vždy jezdí méně lidí. Zda je nástup předem skutečně přínosný, ukáže až podzim, kdy se lidé vrátí z dovolených a děti do škol. Jedno je ale jisté už teď, neplatících lidí jezdí méně.

Příklad za všechny: autobus „pětka“ přijel k Centralu, zadními dveřmi nastoupí mladík v kapuci, řidič ho okřikne, mladík vystoupí a mizí ve městě. „Teď to jde, ale když začnou jezdit školní děti, bude hůř. Řidiči to budou mít těžší a nastupování asi neuhlídají. Proto by po prázdninách měly posílit kontroly,“ domnívá se na zastávce seniorka Věra Janstová. Muž vedle ní přitakává. „Počkejte v zimě. Zdržení bude ještě větší,“ dodává.

Několik včera oslovených Mostečanů uvedlo, že jim novinka nevadí. „Zpožďování autobusů je i výhoda. Ten, kdo dříve nestíhal doběhnout, teď autobus kvůli frontám stíhá,“ sdělila jedna z dotázaných žen.

„Dobré je, že každý teď za jízdu platí,“ shodly se dvě cestující babičky. Pomalejší nastupování, hlavně ve špičce a u nejvíce vytížených linek (hlavně „třicítka“), připustila ale každá z nich.