Mostecké ANO, které je na radnici v opozici, navrhlo zrušit standardní veřejnou zakázku na projektovou dokumentaci k rekonstrukci městského kulturního domu Repre.

„Chceme, aby byla vypsána architektonická soutěž na kulturně-vzdělávací centrum Repre,“ uvedla Berenika Peštová (ANO). Hnutí se pokusilo prosadit hlasování na zastupitelstvu, ale podporu většiny nezískalo.

Architektonickou soutěž dlouhodobě doporučuje místní občanská iniciativa. Vedení města napsala již druhý otevřený dopis, kde postup radních opět kritizuje a nově zpochybňuje i zadání zakázky na projekt. Podle iniciativy nastavené podmínky omezují účast mnoha kvalitních architektonických kanceláří, protože ve vyhlášeném výběrovém řízení například chybí kritérium kvality.

„Jsme stále pevněji přesvědčeni, že cesta architektonické soutěže je pro tak významnou stavbu a objemnou investici nejlepší možná,“ uvedla za iniciativu Jana Jungmannová.

Radnice ujišťuje, že zvolený postup je v pořádku a umožňuje hodnotné i citlivé architektonické řešení.

„Nabídli jsme jim (iniciativě) zastoupení v komisi, že bychom byli rádi, aby se účastnili vyhodnocení, ale z jejich strany nám bylo sděleno, že se na této formě výběru nechtějí podílet,“ upozornil náměstek primátora Marek Hrvol.

Jaký je plán

Město nedávno vyhlásilo zakázku na zpracování projektové dokumentace na přestavbu Repre. Projekt může stát přes 15 milionů korun, stavba, plánovaná na rok 2019, necelou půl miliardu. V Repre budou kino, velký víceúčelový sál, knihovna, planetárium, restaurace.

Ke kritikům se přidává i opoziční Sdružení Mostečané Mostu (SMM). V novém vydání zpravodaje Krušnohor sdružení oznámilo, že stěhování knihovny do Repre by se mělo velice dobře promyslet a k tomu je nejlepší architektonická soutěž. Zastupitelé SMM také upozornili na možné technické potíže se zřízením kina a nelíbí se jim také vysoká krychle, která by měla sloužit po zrušení vodní plochy jako vstup do kulturního domu.