Vedení mostecké radnice odmítlo ve středu 20. listopadu výtky demonstrantů, kteří v úterý večer protestovali s transparenty proti plánovanému stěhování městské knihovny do kulturního domu Repre v centru. Necelá stovka lidí požadovala před knihovnou její zachování v současném sídle v ulici Moskevská a zpochybnila smysl dokončovaného projektu na rekonstrukci Repre za více než půl miliardy korun.

Hodinové pokojné demonstrace se zúčastnili čtenáři i odborníci z několika okresů. Podle nich je lepší účelovou budovu knihovny opravit, než zrušit. Varovali, že stěhování do omezeného prostoru kulturního domu a jeho stavební úpravy nebudou pro Most přínosem. Radnice s kritikou nesouhlasí a projekt Repre nehodlá zastavit.

„Služby v nové městské knihovně budou pro návštěvníky mnohem lepší a dostupnost v centru bude také lepší. Nové moderní prostředí bude moc přilákat nové návštěvníky,“ sdělil Deníku náměstek primátora Marek Hrvol (ProMost). Upozornil, že současná budova knihovny není v souladu s budoucím trendem a vývojem knihoven. Objekt z roku 1984 označil za dosluhující zchátralou schránku. „Demonstrace je pouze exhibicionismus pana zastupitele Komendy, který neumí řešit problémy u stolu a věcně,“ dodal náměstek.

Opoziční zastupitel Adam Komenda (Piráti a Zelení pro Most) stojí za svoláním demonstrace a za peticí za záchranu knihovny, kterou už podepsalo více než 1100 lidí. Komenda na demonstraci vyzval aktivisty, aby ve čtvrtek 21. listopadu přišli na zasedání zastupitelstva, kde chce téma knihovny a Repre zařadit do programu jednání. Se svými kolegy radním vyčítá, že podcenili oponentní odborná stanoviska a že tak zásadní záměr předem neprojednali s veřejností. „Prezentace projektu byla pouze pro zastupitele,“ řekl Komenda.

Podle památkáře Antonína Kadlece by měli Mostečané o knihovnu bojovat. Vyklidit hodnotný funkční objekt mu připadá absurdní. „Tato budova má smysl jako knihovna. Ve chvíli, kdy ztratí smysl, ztratí i duši, což je první krok k zániku budovy,“ sdělil. „Proč měnit něco, co funguje. My jsme s knihovnou spokojeni,“ řekl na demonstraci jeden ze čtenářů. Podpořit je přišel i Peter Dekastello, spoluorganizátor první demonstrace na Mostecku 15. listopadu 1989. „Vadí mi nekomunikativnost radnice s veřejností. Připomíná mi to dobu před 30 lety, kdy rozhodoval jeden názor a ani ne odborný,“ sdělil.

Podle architekta Víta Holého, který měl na demonstraci proslov, radnice udělala fatální chybu už před dvěma lety, kdy na rekonstrukci cenného Repre nevyhlásila doporučovanou architektonickou soutěž, ale jen výběrové řízení jako na obyčejný projekt. „Celý záměr, který se mi zpočátku jevil jako rozumný, se překlopil úplně jinam. Ztrátu kvalitní budovy knihovny nenahradíme kvalitou a přidanou hodnotou, ale zničením další ještě hodnotnější stavby v centru,“ prohlásil.

Vedení města si to nemyslí a zdůrazňuje přínos. „V této chvíli je projektová dokumentace dokončena téměř z devadesáti procent. Přesunutí knihovny do budovy Repre koresponduje se záměrem vedení města oživit dění v centru,“ uvedl primátor Jan Paparega (Pro Most). „Samotné přesunutí knihovny bylo po celou dobu přípravy projektu konzultováno s vedením Městské knihovny v Mostě. Věříme, že návštěvníci knihovny její přesun do budovy Repre, stejně jako zkvalitnění služeb a prostředí, v konečném důsledku ocení,“ dodal primátor.