Městští radní připustili, že rekonstrukce začne nejdříve za čtyři až pět let. Na tiskové konferenci oznámili, že letos se dokončí studie a příští rok se zahájí podrobné projekční práce. Radnice tím dala poprvé najevo, že nepospíchá: na rozsáhlou modernizaci nemá dost peněz a nebude je mít ani v nejbližších letech.

Letos chce dokončit rekonstrukci sportovní haly, na kterou si půjčila čtvrt miliardu korun. Kvůli splátkám a dalšímu velkému úvěru na pokrytí dotačních akcí (např. zateplování škol, zlepšení dopravy) si zadlužené město na knihovnu troufne až později. V dotace už moc nevěří.

Radní si minulý týden prohlédli předběžnou 3D vizualizaci budoucí knihovny. „Je velmi pěkná. Myslíme si, že by to byla knihovna, která odpovídá představám a potřebám lidí i doby,“ sdělila náměstkyně primátora Hana Jeníčková. Studii radní zveřejní až po jejím dokončení.

Budova má být víceúčelová. Ze zrušeného kina v přízemí bude společenský sál s kapacitou 175 lidí. Bude i zázemí pro spolkovou činnost a občerstvení. Studie zahrnuje i výstavní sály, expozici starého Mostu a nový systém půjčování knih.