V lehké letní obuvi musí 58letá Stanislava Liberská kráčet liduprázdným parkem Střed obezřetně. Na děravých cestách s rozdroleným asfaltem může snadno zakopnout. „Ty chodníky tu jsou hrozné a v parku je to příšerné,“ říká Mostečanka ve stínu vysokých stromů, jejichž košaté koruny nedokážou skrýt zchátralost a opuštěnost třicet let zanedbávaného areálu. Brzy se to ale změní, protože město Most zahájí kompletní rekonstrukci celého pětihektarového parku. Stanislava se na výsledek těší. „Bude to krása. Já jsem tudy vždycky ráda chodila, a když to bude nově udělané, ráda tu i posedím, určitě,“ svěřuje se.

Odborníci si park převezmou od středy 22. června, kdy bude slavnostně poklepán základní kámen. Arboristé nejprve ošetří stromy, které jsou nejcennější součástí parku, a pak začne demolice nefunkčních ploch a bazénů a výstavba nových objektů, cest a vodních prvků. Kácet se bude minimálně a za odstraněné dřeviny se vysadí nové. Umělecká díla v parku zůstanou.

Stavební a vegetační práce vzešlé z architektonické soutěže a podnětů obyvatel mají trvat přes rok. Otevření nové odpočinkové zóny pro veřejnost se plánuje na září 2023. Rekonstrukce bude stát téměř 84 milionů korun bez DPH, z toho 25 milionů uhradí město z daru od Nadace Proměny Karla Komárka, která je partnerem projektu.

V neoploceném parku bude novinkou kavárna, pódium, kaskáda s vodotryskem, multifunkční sportoviště, posilovna pro seniory a domek správce pro nepřetržitý dozor. Jak bude vylepšený park Střed vypadat, zachycuje na internetu video s vizualizacemi, které komentuje herec Martin Hofmann ze seriálu Most!.

„V každém projektu činíme maximum pro informování veřejnosti, a proto jsme se vůbec poprvé rozhodli do projektu zařadit právě 3D vizualizaci. Považujeme ji za nejlepší formu, jak lidem budoucí podobu parku přiblížit,“ řekla ředitelka nadace Petra Lepková Melingerová. Podle ní vznikne kvalitní a nadčasově řešený veřejný prostor. „Do parku Střed ve spolupráci s městem dostáváme prvky, které z něj učiní bezpečné místo pro trávení času všech generací,“ dodala.

Primátor Jan Paparega věří, že park bude opět oblíbeným místem a potěší seniory, rodiny s dětmi, sportovce, milovníky kultury či dobré kávy. „Vítězné řešení architektů, se kterým uspěli v architektonické soutěži, se vyrovnává i s rizikem vandalismu a s tím, abychom zvládli udržet provoz parku do budoucna,“ sdělil primátor.

Park je podle investorů navržen tak, aby v budoucnu nevyžadoval vysoké finanční ani časové nároky na údržbu. Veškerý mobiliář, hřiště a objekty budou odolnější vůči případnému poškození a budou se dát snadno očistit či opravit.

Areál ležící u třídy Budovatelů mezi sportovní halou a výškovou budovou SHD-KOMES vznikal v letech 1971 – 1972 během bourání starého Mostu a výstavby nového města. Parku se tehdy říkalo Sadové náměstí, obsahoval tisíce keřů a stromů, kaskádové okrasné bazény, sochy, veřejné osvětlení a zázemí pro odpočinek. Areál, kolem kterého bydlí zhruba 14 tisíc lidí, navrhli koncem 60. let architekt Václav Krejčí a krajinář Otakar Kuča. V éře socialismu park patřil k nejnavštěvovanějším místům ve městě, ale od 90. let po vypuštění vody z bazénků se stal terčem vandalů a přestal plnit svou původní funkci.

Radnice v posledních dvaceti letech chystala několik záměrů na obnovu areálu, ale kvůli nedostatku peněz a jiným prioritám rekonstrukci odkládala. V roce 2019 mostecké zastupitelstvo schválilo klíčovou smlouvu s nadací o financování obnovy parku. Tehdy se náklady na proměnu parku odhadovaly do 73 milionů korun.

Jednou z nadačních podmínek bylo zapojení veřejnosti do plánování nové podoby parku a posílení vztahu místních obyvatel k parku formou společenských akcí či dotazníkových průzkumů. Ve stejný rok na podzim město vyhlásilo architektonickou soutěž, kterou vyhrál tým architektů a krajinářů kolem Tilla Rehwaldta a Patrika Hoffmana. Porota vybírala z pěti návrhů.

„Vítězný koncept jsme ocenili hlavně za čisté krajinářské řešení, které v omezené podobě oživuje původní srdce parku s fontánou a citlivě je doplňuje o nové architektonické prvky. Návrh zároveň nejlépe naplnil zadaná soutěžní kritéria,“ vyzdvihl po soutěži předseda poroty architekt Petr Lešek.

Letos v květnu ukončenou veřejnou soutěž na rekonstrukci parku vyhrála litoměřická společnost Gardenline s nejnižší nabídkovou cenou 83,8 milionu korun bez DPH. Další dva účastníci tendru, společnosti Hydro & Kov a Auböck, byli dražší (91 milionů a 88 milionů korun).