Doležal napsal svůj komentář jako reakci na jednání tripartity z minulého pondělí, na kterém zástupci vlády, zaměstnavatelů a odborů limity opět řešili. Doprovázela ho navíc demonstrace hornických odborářů, kteří požadovali prolomení limitů na lomu ČSA.

Podle novináře Jiřího X. Doležala není hlavní otázkou, zda Horní Jiřetín padne, ale kdy se tak stane. "Léta sleduji boje o prolomení těžebních limitů kolem Horního Jiřetína, a především zdůrazňuji, že jeho obyvatele lituji, cítím s nimi, nechtěl bych být v jejich kůži. Přesto však zcela jistě vím, že prostě mají smůlu a Jiřetín padne. A že se s tím nedá nic dělat," napsal Doležal v úvodu svého komentáře.

Lidé žijící na uhlí by měli počítat s tím, že se zkrátka jednou budou muset kvůli dobývání nerostného bohatství přesunout jinam. "Jsou věci, které prostě jsou dané a přes které neteče voda. Nebo naopak teče. Občané, kteří bydlí těsně vedle vody u koryta velké řeky, musejí nutně počítat s tím, že je to jednou za deset let vyplaví a jednou za sto let jim ty baráky velká voda zbourá. Lidé žijící v Horním Jiřetíně jsou ve velmi podobné situaci. Bydlí na uhlí. Přes to nejede vlak," pokračoval Jiří X. Doležal.

Argumenty "zelených aktivistů" označil za sladkobolné kecy a alternativní obnovitelné zdroje z hlediska stále rostoucí spotřeby elektřiny za směšné. "Hlad po energii bude vždy stoupat rychleji než stále dražší a technologicky náročnější nárůst úspor energie. Vím, že to zní krutě, ale pro obyvatele Jiřetína je nejrozumnější cesta se co nejrychleji dohodnout na odprodeji svého domu těžařům a za získané peníze si koupit chalupu někde jinde. V domech, které stojí na zásobách uhlí, totiž nebude mít nikdy nikdo klid a bezpečí před možným rozšířením těžby a zbouráním jeho baráku. Obyvatelé Jiřetína mohou dosáhnout odkladu bourání svých domovů, ale v horizontu nanejvýše několika málo desítek let se bourat bude, protože budeme to uhlí pod Jiřetínem potřebovat," doplnil novinář Jiří X. Doležal.

K zachování Horního Jiřetína by podle něj došlo jen v případě, že se dramaticky sníží spotřeba energie, což by ale dle jeho slov nastalo jen v případě kolapsu civilizace. "Vládní jednání o prolomení těžby jsou už jen folklorními tanci před momentem, kdy se rozjedou rypadla. Jiřetínští by měli ve vlastním zájmu své domy těžařům co nejdráže prodat a odstěhovat se někam do klidu, který ve vesnici na uhlí nikdy být nemůže," uzavřel Doležal.

Limity se minulý týden znovu řešily i přímo na Litvínovsku, kam v úterý přijel ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Jeho poslední návrh ohledně limitů na lomu ČSA zní, aby se o nich rozhodlo až v roce 2020. S tím nesouhlasí ani zastánci zachování limit