Jen okamžik trvala v Litvínově dražba památkově chráněného Radničního sklípku. Licitátor ji hned po úvodním slovu ukončil, protože městskou budovu nebylo komu přiklepnout. Nikdo nesložil dražební jistotu a žádný zájemce na dražbu nepřišel. Co bude s nevyužívanou barokní stavbou v centru města dál, není jasné.

„Musíme se poradit na dalším postupu,“ řekl Deníku místostarosta Karel Rosenbaum (ANO).

V květnu oznámená dražba se konala ve čtvrtek 20. června v poloprázdné zasedací místnosti městského úřadu, kam dorazili jen zástupci dražební firmy, úředníci a místostarosta. Že celá aukce skončí neúspěchem, bylo jasné dřív, než začala, protože na účet pro dražební jistotu žádný potenciální kupec neposlal peněžní záruku ve výši 1 milion korun. Budova z 18. století, za kterou město chtělo minimálně 6,28 milionu korun, se tak nevydražila.

Cykloběh za Českou republiku bez drog zavítal do Mostu
FOTO: Cykloběh proti drogám dorazil také do centra Mostu

Výsledek teď musí projít běžným úředním kolečkem a souhrnný materiál s návrhy řešení dostane zastupitelstvo na stůl zřejmě až v září při řádném zasedání. Zatím nejpravděpodobnější variantou je, že radní zastupitelům doporučí, aby nechali dražbu zopakovat, a to buď se stejnou, nebo s nižší cenou. „Bude samozřejmě záležet na jejich rozhodnutí,“ sdělil vedoucí odboru nakládání s majetkem Petr Řeháček.

Levnější Radniční sklípek by podle dražební firmy mohl kupce přilákat. „Pokud chce město budovu prodat, mělo by cenu snížit. Cena je rozhodující faktor,“ uvedl licitátor společnosti Top Credit Martin Čech. Někteří politici jsou stále proti prodeji.

„Budeme rádi, pokud Radniční sklípek zůstane v majetku města. Praha také neprodává Karlův most, přestože jeho údržba stojí nemalé prostředky. V rámci naší pozice se budeme snažit, aby se město v budoucnu lépe staralo o svůj majetek,“ sdělil opoziční zastupitel Petr Globočník (Litvínov DO TOHO! – Sdružení Zelených, Pirátů a nezávislých).

Vládnoucí koalice poslala budovu do dražby i s vybavením a pozemkem poté, co na únorovém zasedání zastupitelstva získala většinovou podporu. Rozhodnutí o prodeji v aukci bylo reakcí na nezájem Ústeckého kraje, který loni odmítl objekt zdarma převzít pro výstavní účely. Už tehdy se objevily názory, že drahou budovu si v dražbě nikdo nekoupí a že začne další diskuze o její budoucnosti.

Ilustrační foto.
Policejní hlídky kontrolovaly na Mostecku řidiče a cyklisty

Proti dražbě protestoval také Spolek přátel historie Litvínovska, podle kterého by se památkově cenná budova měla využít k veřejně prospěšným účelům. „Pro zviditelnění města a připomenutí jeho historie by byl Radniční sklípek ideální,“ sdělil rada spolku Josef Pošta, který například doporučil zřízení stálé výstavy o Litvínovu po vzoru měst v německém pohraničí.

Zastupitelstvo loni v září dražbu nejprve odsunulo a Radniční sklípek zdarma nabídlo Ústeckému kraji pro zřízení galerie či malého muzea. Krajské zastupitelstvo dar v prosinci odmítlo. Jen roční provoz vyčíslilo na víc než 300 tisíc korun a objekt pro muzejní aktivity či stálou expozici označilo za nevhodný.

Radniční sklípek je od roku 1958 kulturní památkou a patří k nejstarším budovám v Litvínově. Vznikla v roce 1770 a byla postupně radnicí, hospodou, městským muzeem, restaurací s hotelem, knihkupectvím a městskou galerií. Restaurace po střídání nájemců zanikla, budova je několik let zavřená a město se jí chce zbavit. V roce 2017 ji chtěl koupit jeden investor za 1,7 milionu korun, ale zastupitelstvo komplex tak levně neprodalo. Město nechce vyklizený objekt využívat z úsporných důvodů, protože provozuje zámek, který dostalo zdarma od kraje a opravilo za desítky milionů korun.