Deník zjistil, že radní minulý týden udělali první krok: připravili záměr získání úvěru, aby modernizace bylo možné co nejdříve zahájit.
Radní zároveň upozornili: Nic ještě není jisté!

„Bude záležet, jak se k tomu postaví zastupitelstvo,“ řekl primátor Vlastimil Vozka.

Finanční krytí dlouho odkládaných rekonstrukcí souvisí s jednáním o rozpočtu města Mostu na rok 2009.

Návrh běžného rozpočtu je skoro dokončen. Investicemi se budou radní zabývat mimořádně ještě jednou. Plán teď jde do finanční komise, pak se vrátí radě a po schválení jej dostanou k analýze všechny kluby zastupitelů.

Rozhodující hlasování se plánuje na prosinec.

Jak plán radních vypadá v hrubých číslech? Z letošního roku přejdou do roku 2009 investiční akce v celkovém finančním objemu 152 milionů korun. Nové akce, které radnice zahájí v příštím roce, by měly stát městskou kasu přibližně 100 milionů korun. Na co všechno je radnice použije, se ještě neví.
„Ještě není ukončena diskuze o prioritách,“ sdělil Deníku Luboš Pitín, náměstek primátora pro ekonomiku, investice a informatiku.

Z velkých investic se nejčastěji hovoří o přestavbě sportovní haly a knihovny. Přípravu na konečné rozhodnutí nedávno nečekaně zkomplikovala prohra města v soutěži o téměř osmisetmilionovou dotaci z fondů EU na integrovaný plán rozvoje centra města. Mostecká vláda se stále snaží verdikt zvrátit.

S pomocí dotací EU chtěla mostecká radnice opravit nejdříve sportovní halu a ušetřené peníze investovat do dalších oprav městského majetku. Úvěr má být pojistkou, pokud jiné zdroje selžou.

„Sportovní halu připravujeme k celkové rekonstrukci. Ta se samozřejmě nestihne během jednoho roku. Jedná se například o opravu schodiště, střechy, sportovních ploch, šaten a o zateplení,“ sdělil Pitín. Náklady se blíží ke čtvrt miliardě korun. V záloze je úspornější varianta bez posuvného hlediště.
Knihovna v integrovaném plánu rozvoje není, protože nestojí v centru města, a řeší se zvlášť. Podle radních je projekt na její přestavbu za 200 milionů téměř hotový a vypadá dobře. Radní z něj nechtějí slevit.

„Od pana primátora Vozky registruji skutečný zájem o rekonstrukci knihovny,“ sdělil Deníku ředitel knihovny Tomáš Ondrášek. Podle něj knihovna v posledních letech prokázala, že žije a že je také kulturním a společenským centrem.

Jedno je skoro jisté. Další problémová budova - Repre – se v roce 2009 opravovat nebude. Peníze ale budou na opravy komunikací, mateřských a základních škol a domovů pro seniory. Radnice také počítá s dotacemi ze státních fondů. Na finanční spoluúčast chce radnice vyčlenit 70 až 100 milionů korun.