Ještě je zavřeno, ale před vchodem do družiny už stojí v ranním chladu fronta šedesáti dospělých. Učitelkám žádné děti nevedou, chtějí nakupovat. Opuštěná 17. ZŠ teď totiž slouží jako místo dvoudenního blešího trhu, který pořádá sama radnice. V hlavním sále družiny, kde dříve skotačily děti z celého prvního stupně, nabízí město za pár korun nepotřebné věci ze svého skladu, hlavně starý kancelářský nábytek od skříní po židle. Zájem o ně je velký.

„A máme zařízený pokojíček,“ svěří se maminka, která se synem a manželem odtáhla do rohu k zúčtování celou šedivou magistrátní sestavu. Vše za pár stovek. „Domů to odvezeme rudlíkem, bydlíme odsud kousek,“ dodá u hromady nábytku nadšená Mostečanka.

Ilustrační foto
Plavání, brusle, lyže. Radnice plánuje rozhýbat školáky

„Je lepší ty věci nabídnout lidem než je vozit na skládku,“ řekne službukonající úřednice. Její kolegyně u stolku kasírují zákazníky, další regulují čekající dav. „Ještě čtyři! Vy už prosím ne!“ reguluje referentka postupné vpouštění dovnitř. Na klid dohlížejí u teplometu dva strážníci. Jsou prevencí proti strkanicím a hádkám, ke kterým kdysi při podobných úředních výprodejích docházelo. I nyní jdou na dračku elektronika, hodinky, obrazy a mobily, které jsou za korunu. Lidé je kupují, i když nikdo neví, zda fungují. Jsou bez nabíječek, ze ztrát a nálezů.

Prodej začal v 8.00 a trval do 17.00. Dnes, ve středu 27. března, ve stejnou dobu a na stejném místě se budou doprodávat zbytky.

Nejde o nové věci

Zájemce dovedou k budově šipky. Lidé by měli počítat s tím, že nekoupí levně nové věci. Radnice předem upozornila, že v nabídce je použité, částečně poškozené kancelářské vybavení, které má třeba špatné čalounění, poškrábané desky či nemá klíče.

K mání je i majetek, který město od roku 2014 po dobu tří let schraňovalo ve skladě ztrát a nálezů a po uplynutí zákonné lhůty je prodává ve stavu, v němž ho nálezci objevili. Kromě telefonů to jsou baterie a poklice od aut. Radnice nabídla i pozůstalosti, například televizory, rádio, varnou konev a mikrovlnnou troubu. Odvoz si musí každý zajistit sám.

Hrad Hněvín.
Divadlo bude hrát opět na hradě Hněvín, je o to velký zájem

Zajímavé je, že i bývalý školní areál, kde se bleší trh koná, město nepotřebuje. Radnice uvažuje o tom, že prázdné pavilony zbourá a požádá stát o dotaci na demolici. „Objekt jsme nabízeli k prodeji, ale neúspěšně,“ konstatoval náměstek primátora Marek Hrvol.

Areál školy se třemi pavilony včetně tělocvičny a pozemků byl na prodej jako nepotřebný městský majetek za nejméně 18 milionů. Kupec se však nenašel, ani když cena klesla.

Městská 17. ZŠ skončila v roce 2005, kdy většina žáků a personálu přešla na 18. ZŠ v rámci optimalizace sítě základních škol, kterým ubývali žáci. Areál se nepodařilo ani pronajmout.