Nezávislá analýza má odpovědět na otázku, zda bude město Most nadále podporovat prvoligový hokejový klub, který je společností s ručením omezeným a ve kterém nemá město žádný majetkový podíl.

„Hokej nás stojí mnoho milionů korun ročně. Je pravděpodobné, že nebudeme mít sílu udržet v Mostě špičkový hokej,“ prohlásil mostecký primátor Vlastimil Vozka. Vedení města uvažuje o hledání strategického partnera a je podle primátora připraveno jednat i o prodeji hokejového klubu. „Ano, je to jedna z alternativ, kterou se budeme zabývat a která bude součástí celkového hodnocení ekonomiky klubu,“ řekl Vozka Deníku.

Přestože město není vlastníkem klubu a nemá nad jeho řízením a finančními transakcemi přímou kontrolu, může jeho budoucnost ovlivňovat. Zaprvé: městu patří zimní stadion, kde se hokej hraje, a stadion město prodat nechce. Zadruhé: většinovým vlastníkem HC Most je akciová společnost Technické služby města Mostu, která patří pouze městu Most. Zatřetí: město má v dozorčí radě klubu své zástupce.

Případné změny postoje města nemají podle radních znamenat konec zimního sportu v Mostě. „Chceme, aby se v Mostě dalo bruslit, aby tu hokej fungoval a byl vzorem po děti,“ uvedl primátor. „Jde nám hlavně o mládež. V Mostě trénuje na 350 mladých hokejistů,“ potvrdil náměstek primátora Jiří Kurcin.

Radní proto doporučili zastupitelům schválit uzavření smlouvy o reklamě mezi městem Most a HC Most v hodnotě jeden milion korun. Další miliony chce město uvolnit do konce roku, pokud radní uspokojí prověrka ekonomiky klubu včetně oprávněnosti vyplácení odměn dozorčí radě. „Nezakrýváme, že v hokeji je řada problémů, které je třeba řešit,“ dodal Vozka.

Hokejový klub, který se dlouho potýká s nízkou návštěvností stadionu, prochází obdobím velkých změn. Experimentuje s novým hráčským kádrem. Chce využít mladé hokejisty z extraligového Litvínova a Karlových Varů, kteří se mají po dohodě s mateřskými kluby v Mostě připravit na vstup do extraligy. V dubnu odstoupil z funkce jednatele HC Most Pavel Měska, jeden z manažerů technických služeb a dlouholetý funkcionář klubu. V květnu se vzdal funkce sekretáře klubu Tomáš Turčan. Měsku nahradil manažer mládežnických týmů Valerij Korol. Novým hlavním trenérem je bývalý reprezentant Jan Neliba.