O známkování požádal školáky Mostecký deník.

A jak to dopadlo?

Radní prospěli velmi dobře. Dostali „chvalitebně“, ale musí se ještě hodně snažit, aby si smazali přidané „mínus“.

Vysvědčení docela potěšilo Jiřího Kurcina, radního a náměstka primátora pro školství, kulturu, sociální věci a zdravotnictví.

„Na to jak je mládež upřímná a velice kritická, tak jsem s výsledkem 2 - docela mile překvapen,“ řekl Kurcin Deníku.

Školáci hodnotili tyto oblasti: kulturní vyžití, sportovní vyžití, životní prostředí, dopravní spojení a pomoc radnice škole.

Nejlépe dopadl sport, nejhůře ekologie.

Deník po hodnocení besedoval s dětmi o podrobnostech známkování a tom, co si v Mostě přejí, co se jim líbí a co jim vadí.

Velkou pochvalu dostaly všechny mostecké „dromy“ – aquadrom, hipodrom, autodrom a aerodrom, obchodní dům Central a pouliční vánoční výzdoba. Podle dětí chybí ale pravidelné koncerty pro mladé publikum, ne folk, ne country, ne jazz.

„V Litvínově je koncertů daleko více,“ shodly se.

„Uvítal bych více dotací pro městské divadlo,“ řekl žák Filip Ernst.

Školáci si přejí i 3D kino, venkovní promítání filmů, cenově přístupné diskotéky pro děti do 15 let, KFC, hlubší bazén, lepší skatepark, zřízení sjezdovky na lyžování nebo skibusu Most – Litvínov – Klíny – Český Jiřetín.

Děti dojíždějící z venkova si posteskly, že musejí platit městskou hromadnou dopravu, zatímco jejich spolužáci z Moste ne. „I my bychom měli mít MHD zdarma,“ svěřila se Michaela z Havraně. Jedna z dívek platí i za vlak. „Sotva chytám tramvaj,“ zhodnotil spoje Ondřej Zelenka z Patokryjí. Podle dětí je v Mostě hodně aut a málo pěkných parků. Některým vadí nezodpovědní řidiči a pejskaři, kteří neuklízejí exkrementy.
„V Praze se to řeší přísněji,“ uvedl Jiří Svoboda.

Podle náměstka primátora je v Mostě kulturních akci pro mládež dostatek.

„Že v Mostě není multikino s 3D promítáním, těžko zajistí město. Již se ovšem ozval investor, který by měl zájem multikino v Mostě postavit, ale to není v nejbližších měsících reálné,“ uvedl Kurcin.

Pořádat diskotéky pro mládež v odpoledních hodinách není podle něj špatný nápad. „Budeme hledat možnosti jak ho zrealizovat. Možná, že vznikem nové městské organizace se podaří městu tuto záležitost uspokojivě vyřešit,“ dodal náměstek.

Děti by podle něj měly více upřesnit, jaké koncerty chtějí. Například vážnou hudbu uvádí Městské divadlo v Mostě. Se špatnou známkou za životní prostředí ne zcela souhlasí. „Je to však názor žáků, na který mají právo,“ sdělil.