VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Radní válčí s Kabíčkem o malé fotbalisty

Most – Politici začnou více ovlivňovat výchovu stovek mladých fotbalistů v Mostě. FK Baník musí čelit nové konkurenci spojené s městem.

6.2.2011 4
SDÍLEJ:

Josef Masopust a náměstkyně mosteckého primátora Hana Jeníčková zahajují provoz fotbalové akademie.Foto: DENÍK/Václav Veverka

Spor o fotbal dostal novou podobu: zdrsněl. Začalo se válčit o děti. Dosud mediálně zdrženlivý a opatrný Petr Kabíček přešel po obvinění, že vede Baník do bankrotu, z obrany do útoku. A vedení města vrací úder ještě ostřejší kritikou. Posuďte sami.

Kabíček: „Město Most nejenže nepomáhá mosteckému fotbalu, a to ani na mládežnické úrovni, ale naopak v tuto chvíli se pokouší poškodit skandalizováním i fungující mládežnickou Fotbalovou akademii Josefa Masopusta, která je na republikové úrovni velmi ceněna díky metodické práci našich trenérů.“

Radní: „Jak je možné, že klub, který podle jeho nejvyššího šéfa splácí své závazky, dluží i Dopravnímu podniku města Mostu, a ohrožuje tak dopravu dětí a mládeže na zápasy? …Petr Kabíček nemluví pravdu. Nebýt totiž zásahu města, malí fotbalisté by se už ani nedostali na zápas mimo Most. Dopravní podnik totiž oprávněně váhal, jestli klubu, který už mu beztak dluží, může poskytnout autobus. Za malé sportovce se zaručilo právě město.“

A v době vyostřených neshod vzniká konkurenční líheň fotbalistů. Město oznámilo, že letos nedá dotaci 1,5 milionu korun baníkovské Fotbalové akademii Josefa Masopusta a poté vstoupilo do Fotbalové školy Most (FŠM). Spojení s touto oživovanou obecně prospěšnou společností schválilo zastupitelstvo. Podle radních je třeba vytvořit alternativní fotbalovou základnu, protože akademie je účetně svázána s akciovou společností FK Baník, jejíž hospodaření město jako menšinový akcionář zpochybňuje. Ve FŠM vidí radní záchranu mládežnického fotbalu v případě úpadku Baníku.

Petr Kabíček a jeho kolega Stanislav Salač na klubovém webu ujišťují veřejnost a rodiče, že provoz akademie bude zajištěn i přes nepřízeň města. „Financování akademie je závislé především na postoji majoritního akcionáře, společnosti SIAD Czech,“ sdělili.

Kabíček Deníku řekl, že konkurence mu nevadí a že s ní počítá. Hlavní problém je podle něj v tom, že radní sice médiím tvrdí, že město podporuje mládežnický fotbal, ale sami ohrožují existenci akademie. Ta podle Kabíčka nemá žádnou smlouvu zaručující alespoň nějakou dotaci od města a nemá ani písemnou záruku, zda bude moci dlouhodobě využívat městský sportovní areál v ulici Albrechtická. „Musíme plánovat dopředu,“ vysvětlil Kabíček. Akademie se obává, že žákovské kategorie nebudou moci trénovat a hrát mistrovská utkání v Albrechtické, ani v areálu TJ Baník Souš, v jejímž výboru FK Baník už nemá žádný vliv.

Areál v Albrechtické provozuje od prosince městská akciová společnost Sportovní hala Most. Podle náměstka primátora Luboše Pitína, který odpovídá za sport, by akademie měla mít na areál přednostní právo.

FŠM, založená v roce 1999, patřila FK Baník. Ten ji v rámci omezování svých aktivit převedl v prosinci bezplatně na podnikatele a člena ODS Jiřího Kroužka, který v lednu zrušil své členství v akademii. Kroužek má být předsedou správní rady FŠM, místopředsedkyní náměstkyně primátora Hana Jeníčková (SMM) a členy radní Libuše Hrdinová (ODS) a zastupitelé Milan Hrib (SMM) a Pavel Vomáčka (SMM). V dozorčí radě zasednou radní Miroslav Fencl (SMM) a zastupitelé Martin Strakoš (ČSSD), Michal Tomek (SMM) a Jiří Kurcin (KSČM).

„Chceme malé fotbalisty podporovat. Děti budou vyčleněny z akciovky, která je nejasná a nečitelná,“ uvedla Jeníčková.

Kabíček připouští, že FŠM vezme akademii část dětí, akademii by to ale nemělo ohrozit, protože patří k největším v zemi a její přípravky, žáci a dorostenci hrají nejvyšší soutěže, což FŠM zatím nemůže nabídnout.

Radní, kteří nechtějí Kabíčka a Salače včele Baníku, tvrdí, že milion a půl v rozpočtu na mládežnický fotbal je, ale lze ho rozdělit jen formou konkrétních darů, například nákupu vybavení pro malé fotbalisty. „Ty peníze tam nejsou alokovány jen pro akademii, ale pro veškeré děti, které hrají fotbal,“ sdělil ekonomický náměstek primátora Karel Novotný.

Prohlášení vedení města Most:

Jak je to ve skutečnosti se závazky FK Baník Most?

Podle předsedy představenstva FK Baník Most, a.s. Ing. Petra Kabíčka není ekonomická situace klubu tak hrozivá, jak se prezentuje v tisku. Tvrdí, že si FK Baník Most vzal sice v minulosti milionové úvěry, ale že je splácí. Otázky nicméně zůstávají…

Když není situace klubu tak zlá, proč se jeho vedení tolik brání zprůhlednit svoje hospodaření? Proč nebyl ani zahájen mimořádný audit, který město jako menšinový vlastník společnosti navrhovalo? Proč většinový akcionář klubu nečiní, když se na mimořádném auditu akcionáři dohodli už v listopadu loňského roku? A jak je možné, že klub, který podle jeho nejvyššího šéfa splácí své závazky, dluží i Dopravnímu podniku města Mostu, a ohrožuje tak dopravu dětí a mládeže na zápasy?

A je to město, které ohrožuje další existenci dětského fotbalu v Mostě, jak tvrdí Petr Kabíček? Určitě ne! Petr Kabíček nemluví pravdu. Nebýt totiž zásahu města, malí fotbalisté by se už ani nedostali na zápas mimo Most. Dopravní podnik totiž oprávněně váhal, jestli klubu, který už mu beztak dluží, může poskytnout autobus. Za malé sportovce se zaručilo právě město.

Vedení města chce jediné – udržet v Mostě tradici mládežnického fotbalu. Sport obecně totiž považuje za důležitý a navíc za jeden z pilířů preventivní výchovy. Ale současně chce, a také musí, chovat se jako zodpovědný hospodář. A má-li odůvodněné pochyby o hospodaření klubu, pak je třeba se podle toho zachovat. A protože Fotbalová akademie Josefa Masopusta má společný účet s FK Baník Most, není jistota, že by peníze nebyly využity například na splácení dluhů fotbalového klubu místo na podporu sportujících dětí. Z tohoto důvodu město rozhodlo o vstupu do Fotbalové školy. Ne aby podpořilo konkurenci FK Baníku Most, ale aby mohlo i nadále smysluplně podporovat dětský fotbal.

Prohlášení FK Baník Most (Zdroj: www.www.fkbm.cz)

Budoucnost Fotbalové akademie Josefa Masopusta

Od příchodu společnosti SIAD do mosteckého fotbalu v roce 2003 se akademie Josefa Masopusta rozvinula do jedné z největších fotbalových akademií v České republice. Naše přípravky, žáci a dorostenci hrají nejvyšší soutěže.

Vychovali jsme už mnoho hráčů pro první profesionální mužstvo dospělých a dokonce reprezentanty České republiky v juniorských kategoriích. Máme skvělý tým trenérů. Věříme, že tento vývoj bude pokračovat i nadále.

V poslední době se zpochybňuje fungování Fotbalové akademie Josefa Masopusta, respektive financování výchovy mladých fotbalistů. Chtěli bychom ujistit veřejnost a především rodiče mosteckých fotbalových nadějí, že provoz akademie bude zajištěn.

Přes opakované mediální deklarace mosteckých radních o podpoře mládežnické kopané je skutečnost taková, že na posledním zasedání rady města bylo rozhodnuto nepodpořit žádost akademie o závaznou písemnou deklaraci finanční podpory akademie radnicí. Naopak návrhem vstupu města do o.p.s. FŠ Most deklarovali radní snahu finančně podpořit nově oživovanou konkurenci akademie.

To však mnoho nemění na financování akademie, neboť i v posledních letech byla podpora akademie ze strany města na nízké úrovni (cca 500 tisíc korun do 8 milionového rozpočtu akademie). Navíc akademie vrací městu formou plateb nájemného za sportoviště zhruba polovinu výše zmíněné dotace. Financování akademie tedy bylo a je závislé především na postoji majoritního akcionáře, společnosti SIAD Czech

Samozřejmě je velmi nepříjemné, že město Most nejenže nepomáhá mosteckému fotbalu, a to ani na mládežnické úrovni, ale naopak v tuto chvíli se pokouší poškodit skandalizováním i fungující mládežnickou Fotbalovou akademii Josefa Masopusta, která je na republikové úrovni velmi ceněna díky metodické práci našich trenérů.

Smutnější než odmítnutí finanční podpory mládežnického fotbalu v akademii je přímé ohrožování funkčnosti akademie ze strany města, když do dnešního dne město Most neuzavřelo s akademií smlouvu o využívání areálu Albrechtická. Přestože i tuto skutečnost již dlouhodobě deklaruje v tisku jako podporu mládežnické akademie. Je možné, že bude tento areál využívat Fotbalová škola, do které město vstoupilo. Z tohoto důvodu existuje obava, že naše žákovské kategorie (4 týmy) nebudou moci trénovat a hrát mistrovská utkání v tréninkovém centru Albrechtická. Důsledky by byly opravdu závažné. Museli bychom oznámit Českomoravskému fotbalovému svazu, že budeme hrát mistrovské zápasy na jiných hracích plochách. Nabízí se areál TJ Baník Souš, zde by však měli hrát a trénovat naše dorostenecké kategorie (4 týmy) a místní tým dospělých v krajském přeboru. Vzhledem k tomu, že zástupci FAJM ztratili jakýkoliv vliv na činnost TJ Baník Souš, začínáme mít pochyby i o využívání soušského areálu. Další variantou je, že žáci by mohli využívat na tréninky a zápasy hrací plochy na hlavním stadionu Josefa Masopusta. Juniorka by pak v důsledku toho hrála zápasy v Braňanech.

Samozřejmě toto řešení by mohlo být omezující pro další fungování akademie. Vedení klubu je však připraveno i na tyto eventuality reagovat tak, aby příprava mládeže nepocítila změnu podmínek na kvalitě sportovní přípravy, ale pouze mírně na komfortu zázemí (např. střídání týmů v šatnách, časové omezení využívání regenerační linky, možné snížení kvality tréninkových ploch z důvodu nadměrného zatížení atd.).

Ing. Petr Kabíček

předseda představenstva FK Baník Most a. s.

a

Ing. Stanislav Salač

Člen představenstva FK Baník Most a.s.

Místopředseda výkonného výboru Fotbalové akademie Josefa Masopusta o.s.

Autor: Martin Vokurka

6.2.2011 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Miloslava Kučerová s novým kalendářem, který ve tmě vytváří světelné efekty.

Nový kalendář komořanské teplárny ve tmě svítí

Město Most.

Dusno v komunální politice: Začíná boj o budoucí vládu nad Mostem

Litvínovští plavci mají třicet titulů krajského přeborníka

Bílina, Litvínov - Během listopadu se konaly krajské přebory mladšího žactva v Litoměřicích a staršího žactva a dorostu v Bílině. Litvínovští plavci získali neuvěřitelných 30 titulů krajského přeborníka, k tomu dalších 12 stříbrných a 13 bronzových medailí.

Lidé přispívají na teplické prvňáčky. Vybrali už statisíce

Teplice, ČR - Nenávistné výhrůžky na adresu prvňáčků z teplických Prosetic nechaly v klidu většinu českých politiků. Z oficiálních míst proti komentářům pod fotkou z Teplického deníku zaznělo jen pár osamělých hlasů.

Unipetrol investuje přes miliardu do nového energobloku

Litvínov - Nová kotelna vyhoví přísným emisním limitům, s kterými se počítá od roku 2020.

Linky RegioJetu se zase vracejí na autobusové nádraží Florenc

Most, Praha - Dopravce reagoval na nespokojenost cestujících se změnou cílové stanice. Přichystal i drobné změny v jízdním řádu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT