Zástupci Ústeckého kraje se pravidelně účastní veletrhů cestovního trhu v čínském Pekingu. Účelem  cest má být navázání kontaktů s ČLR. „V rámci svého programu se politici věnují prezentaci kraje a setkávají se s potencionálními investory," říkají o tom oficiální prohlášení Magdaleny Hanáčkové z kanceláře hejtmana.

Ta také uvedla, že Ústecký kraj čerpá informace o pobytech zahraničních turistů z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) a od agentury cestovního ruchu Czechtourism. Ty provádějí pravidelný průzkum vývoje návštěvnosti turistů v ČR.

Jak ale Hanáčková uvedla, přehled o počtu návštěvníků z Číny v Ústeckém kraji prý statistiky neposkytují.

„Příjezdy turistů z Číny velmi rychle rostou a v nakupování je podle agentur nikdo nepředčí. Čína představuje pro Českou republiku významný trh s rostoucím potenciálem. Meziroční nárůst příjezdů turistů z Číny v roce 2011 dosáhl 37,4 procenta. Podle informace agentury Czechtourism přijelo do ČR v roce 2011 přes 40 tisíc turistů z Číny," popsala s tím, že rok od roku jezdí krajské delegace na veletrhy méně.

Deník se ovšem pro ověření těchto údajů obrátil na odborníky, kteří se turismem živí. Tedy na Asociaci českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA), kde tyto informace doplnili. „Od roku 2007 vzrostl počet čínských návštěvníků v ČR o takřka 200 procent," uvedl k tomu viceprezident AČCKA Tomio Okamura. „Celkem přijelo vloni do ČR 108 tisíc čínských turistů."

Jenže samotný Ústecký kraj navštívilo vloni z tohoto počtu přes 500 návštěvníků z Číny.

„Což sice představuje nárůst oproti roku 2010 o 70 procent, ale čísla jsou z celostátního pohledu zanedbatelná jak z hlediska počtu zahraničních turistů do ČR, tak i z hlediska počtu příjezdů čínských turistů," komentoval to Okamura s tím, že čínské turisty potřebujeme jako sůl, jelikož jsou aktuálně na špici žebříčku průměrných útrat mezi všemi turisty přijíždějícími do ČR.