Vládnoucí Sdružení Mostečané Mostu (SMM) odmítá podezření, že zmanipulovalo výběrové řízení na ředitele městských technických služeb.

Podle opozičního sociálního demokrata Karla Novotného byl uvolněný post předem určen pro Jana Syrového. Ten je zastupitelem za Sdružení Mostečané Mostu.

A konkurz vyhrál.

Radní argumentují: „Syrový byl nejlepší ze všech uchazečů.“

Novotný o regulérnosti pochybuje: „Je jasné, že to bylo připravené.“

Vyhraje Syrový, říkala ČSSD. A měla pravdu

Že Syrový, který má středoškolské vzdělání, vyhraje, předpověděl Novotný koncem května. Řekl to veřejně a nahlas na jednání zastupitelstva. V té době výběr ředitele ještě nezačal. Konkurz byl až 9. června. V jeho podmínkách bylo, že uchazeči nemusejí být vysokoškoláci. To je neobvyklé. Dosud řídili technické služby pouze inženýři. Podle Novotného to tak mělo zůstat, protože městská akciová společnost je velkou organizací a tomu má odpovídat kvalifikace nejvyššího manažera.

Syrový, který je od března 2007 členem dozorčí rady technických služeb, se od nařčení distancuje. Podle něj nebylo výběrové řízení zmanipulováno. „Absolutně to odmítám. Je to jen politická hra pana Novotného. Mrzí mě, co říká,“ řekl Deníku Syrový. „Výběrové řízení vůbec nemuselo být vyhlášeno. Kdyby chtěli, abych se stal ředitelem, mohli mě udělat ředitelem rovnou. To se ale nestalo, což potvrzuje férovost rozhodnutí,“ dodal Syrový.

Vrcholný manažer může být i středoškolák

Na podmínce, že se o post ředitele mohli ucházet i středoškoláci, nevidí nic špatného. Podle Syrového se tím otevřel prostor i pro tuto skupinu zájemců.

„Nevím, jakým způsobem se pan Novotný dozvěděl, kdo je přihlášen do výběrového řízení. Dokonce to věděl zřejmě dříve než já,“ řekl Deníku Luboš Pitín (SMM), náměstek primátora pro ekonomiku, investice a informatiku. „Pan Syrový vyhrál proto, že podle názoru komise byl nejlepší. Je to jednoduché. Jakékoliv další konstrukce jsou zbytečné,“ dodal Pitín. „Skutečně obstál,“ řekla náměstkyně primátora pro rozvoj, majetek a městské služby Hana Jeníčková (Nezávislá).

Komise podle Pitína vyslechla každého z osmi uchazečů včetně dvou vedoucích odborných pracovníků technických služeb. Ani oni však komisi při osobních pohovorech nepřesvědčili, že jsou lepší než Syrový.

Zisk prý nebude prioritou

A proč se do konkurzu hlásil právě on?

Zastupitel a živnostník, jehož firma Jan Syrový – Česká reklamní společnost například vyrábí radniční Mostecké listy, chtěl nabídnout své dvacetileté pracovní zkušenosti. Deníku řekl, že navíc považuje za vhodné spojení funkce zastupitele města a ředitele městské firmy. Typičtí manažeři by se podle něj soustředili spíše na zisk společnosti než na zájmy města.

Radní po výběrovém řízení doporučili na funkci ředitele technických služeb jmenovat Jana Syrového (SMM). Primátor Vlastimil Vozka (SMM) bude o výsledku řízení oficiálně informovat předsedu dozorčí rady služeb Arnošta Ševčíka (SMM).

Protože většinu členů dozorčí rady tvoří zastupitelé z vládnoucí koalice SMM-KSČM, volbu Syrového potvrdí. Ten se tak stane jediným zastupitelem, který bude zároveň ředitelem městské firmy. Podle Pitína se nejedná o střet zájmů.

„Pro ČSSD je to nové téma,“ sdělil Novotný (ČSSD), který je jedním z iniciátorů petice proti rozhodnutí radních snížit nájem v Chánově. Na dotaz Deníku, jak věděl o přihlášení Syrového do výběrového řízení, Novotný Deníku odpověděl, že má své informační zdroje.

Syrový pro Deník uvedl, že se bude nové funkci plně věnovat a utlumí své podnikatelské aktivity.

Problémy technických služeb

Technické služby města Mostu čelí od loňského roku nečekaným zvratům. Nejprve byl vládní koalicí sesazen dlouholetý ředitel Petr Klimecký spojovaný s bývalou vládou ODS. Následoval vyhrocený spor s partnerskou firmou Mostecké odpady, ukončený vypovězením smluv a převzetím svozu odpadu technickými službami. Po stabilizaci společnosti odešli dva manažeři včetně ředitele Jana Dobiáš. Zastupitelé budou ve čtvrtek hlasovat o aktualizaci stanov společnosti.