Nedávno všichni jásali, že Most konečně prodá za necelých deset milionů ruinu kina Zahražany a pražská společnost MS development z ní udělá za stovky milionů futuristický obytný dům. Teď je vše jinak. Nové byty zřejmě nebudou a ruina městu zůstane. Už vzniká plán na demolici. Místní ji vítají. Chtějí raději park než nové sousedy. Proč nastal takový obrat?

Příčinou je spor mezi radnicí a investorem: dosud neuzavřeli smlouvu. Vyjednávat přitom začali v roce 2008. Zastupitelstvo záměr prodeje schválilo, ale za tři dny ho má zrušit. Radní to tak chtějí. Ambiciózní plán Nové Zahražany smetli minulý týden ze stolu. „Došla nám trpělivost,“ prohlásili.

„Aktuální vývoj ohledně Zahražan nás mrzí. Našemu záměru stále věříme a rádi bychom ho realizovali,“ sdělil Deníku šéf MS development Michal Šourek. Firma podle něj do přípravy projektu investovala již stovky tisíc korun. „Jak to ale vypadá, přijdou vniveč,“ dodal Šourek.

Podle radních je na vině investor. Říkají, že si stále něco vymýšlel, zdržoval uzavření dohod, chtěl oddálit termín platby a nereagoval na ultimátum podepsat smlouvu k 30. dubnu. „Kupující jednání neustále komplikoval a přihazoval další problémy včetně financování dočasného zastřešení a změny způsobu platby,“ řekl primátor Vlastimil Vozka. Podle jeho náměstkyně Hany Jeníčkové investor zřejmě spekuloval, aby snížil cenu, a jednání doslova mařil.

Firma se nařčení brání: Nabídku na odkoupení Zahražan předložila městu na jaře 2008. Na žádost magistrátu ji několikrát aktualizovala a v září 2008 záměr ukázala veřejnosti. Výzvu k jednání o podmínkách transakce obdržela koncem listopadu 2008. Jednání probíhala častěji „na dálku“ – výměnou korespondence. „Naše reakční lhůty byly většinou v řádu dnů, nejdéle dvou týdnů. Na odpovědi pověřených pracovníků magistrátu jsme čekali často i několik měsíců,“ sdělil Deníku Šourek.

Dodal, že na přelomu let 2009 a 2010 došlo přece jen ke shodě ohledně základního dokumentu – smlouvy nájemní a o budoucích smlouvách kupních a text byl schválen městskou radou. Při finální prověrce technického a právního stavu nemovitosti, kterou si měla firma nejprve pronajmout a poté koupit, vyšlo najevo, že torzo budovy je na tom výrazně hůř, než jaký radnice uváděla při zpracování nabídky. Firmě také vadilo, že skelet není ani zabezpečen proti vlivům počasí a nadále rychle chátrá. „I pro tuto nepředpokládanou okolnost jsme rychle navrhli a v lednu 2010 předložili řešení,“ sdělil Šourek.

Jenže radní rozhodli jinak. Nařídili úředníkům, aby zpracovali návrhy na likvidaci objektu. Uvažují o vybudování parku. Poslední slovo bude mít zastupitelstvo. „Třeba dojde k jinému závěru, ale my si myslíme, že toto je asi jediná správná cesta,“ uvedla Jeníčková. Druhého investora, který soutěž o Zahražany s jiným bytovým záměrem prohrál, radnice zřejmě neosloví. Podle radních by to bylo nefér, když jeho návrh lidé zamítli. „Pro čtvrť Zahražany bude nejvhodnější demolice objektu a rozšíření historického parku,“ shodli se místní obyvatelé Vladimír Fol a Milena Vágnerová.