Z Makové panenky udělali uživatelku drog, motýla Emanuela zavřeli do kriminálu, Rákosníček si prý otevřel tržnici a přišel o vlasy. Zdá se vám tahle pohádka zvláštní? Nové mostecké punkové formaci Topunky ne. „Nechceme jako většina punkových kapel proti něčemu protestovat, spíš jde o legraci pro lidi. Stěžovat ať si lidi chodí do hospody, na koncertech se mají bavit. Proto jsou texty krapítek závadové,“ říká v rozhovoru pro Mostecký deník frontman punkové kapely Jakub Rum Bouda. Mnozí Mostečané si ho pamatují jako autora povídkových knih nebo fejetonistu.

Dali jste si název Topunky. Jak jste k takovému jménu přišli?

S názvem to byla docela legrace. Měli jsme asi dvacet pět návrhů, ale nemohli jsme se na žádném shodnout. Pak nás napadlo, že by bylo dobré, přímo v názvu vyjádřit, že hrajeme punk. Foneticky je to s „a“, tak basák celkem nevině navrhl: co třeba topánky. A bylo to. A taky jsme si řekli, že až někdy zavítáme na Slovensko, budeme mít u fanoušků malé plus.

V písničkách máte úsměvné jednoduché texty. Kdo je autorem?

Autorem textů jsem já. Už mě psaní fejetonů a knih unavovalo (úsměv), tak jsem si našel masovější formu, při které mám větší kontakt s lidmi. Nechceme jako většina punkových kapel proti něčemu protestovat, spíš jde o legraci pro lidi. Stěžovat ať si lidi chodí do hospody, na koncertech se mají bavit. Proto jsou texty krapítek závadové. Zároveň je ale třeba dodat, že samotné texty by bez kytaristy Daniela Pláničky, který jim dává hudební fazónu, nebyly k ničemu.

Jak dlouho vlastně hrajete? Zkuste se trochu představit.

Tak to bude zvláštní odpověď. Takhle pohromadě asi od března. Ale jednotlivci až na frontmana vlastně celý život. Za škopkama sedí Šípus, který současně hraje asi v osmi kapelách, kytaru drásá Pláňa, který také alternuje v několika bandech, stejně jako basák Tchenda. Jsou to takoví hudební prostituti. Ale zkušenosti se v kapele vždycky hodí. Druhou kytaru jsem měl hrát původně já, ale protože jsem se cítil zbytečně připoutaný k mikrofonu, přibrali jsme do party ještě Šíšu, takže já teď může pobíhat po pódiu, aniž bych si vyrval kabel z kytary.

Chystáte pro příznivce CD?

Cédéčko samozřejmě chystáme, alespoň pro těch pár nadšenců, co chtějí mít doma podepsanou placku. Jinak jsme se rozhodli, že naše hudba bude vždy zdarma na internetu. Alespoň s tím nebudou mít piráti práci, OSA utře nos a my nebudeme mít za fanoušky zloděje.

V pátek se představíte v Gama hospodě v Mostě. Na co se mohou posluchači těšit?

V pátek to bude opravdu jen malé představení. V současnosti máme nazkoušené čtyři věci a jedno překvapení pro kamaráda, který se ten den oficiálně loučí se studenty z palachovky, jelikož odchází učit do hlavního města. A protože je to zároveň kytarista a zpěvák z kapely Marná Snaha, dohodli jsme se, že mu diváky trošku zahřejeme.

Venku je hezky, rozjedou se letní festivaly. Plánujete na některých vystupovat?

Letos ještě ne. Chceme se soustředit na dokončení kompletního repertoáru, aby mohlo vyjít zmiňované CD. Navíc máme v září naplánovaný společný koncert s punkovými legendami Kohout plaší smrt a tam samozřejmě nechceme hrát jen čtyři songy. Když to vyjde časově, mohli bychom CD rovnou pokřtít, protože se celý koncert bude natáčet na DVD.