„Ano, 19. července byl vyšetřením na ptačí chřipku potvrzen pozitivní sokol v Záluží o Litvínova,“ sdělil Deníku mluvčí veterinární správy Petr Vorlíček. „Vzhledem k tomu, že se jedná o výskyt ptačí chřipky u volně žijících ptáků, nepřijímají se mimořádná veterinární opatření, ale informují se obce v okolí s doporučeními,“ dodal.

Chovatelům drůbeže a jiných ptáků chovaných v zajetí se doporučuje důsledné dodržování opatření biologické bezpečnosti ve svých chovech. Jejich majitelé by je měli chránit před kontaktem s volně žijícími ptáky, kteří jsou nejčastějším zdrojem nákazy pro chované ptáky. Doporučuje se krmivo a napájecí vodu určenou pro chované ptáky umístit do budov, případně pod přístřešky, aby nedošlo k jejich kontaminaci trusem volně žijícího ptactva

.Příčina nákazy je stále stejná, a to je přítomnost viru v populaci volně žijících ptáků. „Letošní vlna je zvláštní tím, že virus napadá nejen vodní ptáky, ale také například racky nebo sokoly,“ uvedl Vorlíček. Pokud jde o sokoly, veterinární správa eviduje letos v ČR pět případů v období květen až červenec.

Na Zámeckém rybníku v Chropyni došlo k hromadnému úhynu racků. 5. dubna 2023.
Ptačí chřipka decimuje racky v Česku. Úhyny hlaste, vyzývají ornitologové

V květnu vyšetření ve Státním veterinárním ústavu Praha potvrdilo ptačí chřipku subtypu H5N1 u dvou uhynulých sokolů stěhovavých nalezených v katastru obce Velká Úpa na Trutnovsku v Královéhradeckém kraji. Ve stejném měsíci správa zaregistrovala ještě dva úhyny sokolů na vysoce patogenní ptačí chřipku. V prvním případě se jednalo o nález tří uhynulých mláďat sokola stěhovavého v hnízdící budce umístěné na komíně v areálu teplárny Chomutov v Ústeckém kraji. Druhý případ se týkal pěti uhynulých sokolů v národní přírodní rezervaci Adršpašsko-Teplických skal v Královéhradeckém kraji. Opatření se přijímají v případě ohniska ptačí chřipky v chovu drůbeže.