Hana přišla poprvé se svým malým psem odpočívat na deku k jezírku u děkanského kostela. „Z Benediktu nás vyhodili. Psi tam už nesmí. Upozorňují na to cedule," řekla Mosteckému deníku.

Zákaz vstupu psů do oploceného sportovně rekreačního areálu Benedikt je novinka. „Je to reakce na nezodpovědné chování pejskařů," sdělil Mosteckému deníku správce městského areálu Aleš Berchin.

Provozní řád, jehož porušení řeší městská policie, zakazuje vodění psů na pláž a jejich koupání ve vodní nádrži Benedikt. Nové cedule na oplocení a vstupech rozšiřují omezení na celý areál. Opatření má chránit rekreanty a zabránit nepříjemným střetům. Podle správy areálu se situace stala v posledních letech již neúnosnou. Majitelé psů neustále pouštěli své mazlíčky na pláž i do vody a po upozornění, že porušují řád, bývali agresivní a vulgární. Museli zasahovat strážníci.

Zákaz nemá být diskriminační. Psi se mohou venčit u sousední neoplocené přírodní nádrže. Ta není kontrolovanou koupací zónou pro rekreanty.

„Pokud pejskaři nerespektovali pravidla, je zákaz na místě. Navíc si tu hrají děti, kterým může ublížit i malý pes," řekla na Benediktu maminka Klára. Dodala ale, že na zákaz doplatí zodpovědní pejskaři.

„Myslím si, že zákaz má opodstatnění v létě, kdy se tu koupou rodiny s dětmi. Mimo koupací sezónu je podle mě zákaz zbytečný," řekl pejskař, který šel venčit psa k sousední nádrži.

Další muž svého psa venčil v zákazové zóně. „Ráno a večer, když tu není moc lidí, ho tady pouštím. O zákazu vím. Strážníků se nebojím, vídám je tu tak jednou za měsíc," řekl. Zákaz by se podle něj měl týkat jen pláže a vody. Potvrdil, že to dost lidí nerespektuje. Dva mladíci řekli, že by zákaz zrušili.

Jedna z oslovených Mostečanek by byla mnohem přísnější. „Zakázala bych i koupání lidí v oblečení, to mi vadí víc než psi," řekla. Oblečené se koupou celé rodiny.