První skupině řidičů, kteří si snížili bodové konto za prohřešky v dopravě, na to stačilo něco málo přes osm tisíc korun a zhruba osm hodin strávených ve výcvikovém středisku. To je zatím jediné v České republice. Řidiči nepocházeli jen z Ústeckého kraje, ale i ze středních Čech.

Jak už Deník informoval dříve, podmínkou pro absolvování kurzu je, aby řidič „hříšník“ nespáchal žádný vážný šesti či sedmibodový přestupek, tedy například jízdu pod vlivem alkoholu, a před vstupem do kurzu to prokázal aktuálním výpisem z karty řidiče.

Samotné školení je pak rozděleno do dvou částí – tři hodiny teorie v učebně, čtyři hodiny jízdy na polygonu a půl hodiny pro vyhodnocení.
Pokud to řidič zvládne, dostane potvrzení, na jehož základně mu na příšlušném obecním úřadě či magistrátu odečtou tři trestné body.

Školení se koná ve vlastním vozidle, přičemž řidiči s více skupinami si mohou vybrat – jestliže například řidič kamionu má na kontě šest přestupků a přijde na kurz, může ho odjezdit i v osobním automobilu. To samé platí i naopak.

„Jestliže se řidič v kurzu nechová vyloženě proti všem pravidlům a plně respektuje příkazy školitelů, není důvod, aby kurzem neprošel,“ dodal Jiří Patera
Odmazání bodů umožňuje od 1. září novela vyhlášky o získávání a zdokonalování odborné způsobilosti k řízení motorových vozidel.

Další kurz na odečet bodů v centru výuky bezpečné jízdy by se měl konat dnes. Podle šéfa autodromu Pavla Hanky ke konci prázdnin projevilo o kurz zájem ke stovce řidičů.

V prvním čtvrtletí příštího roku by podle mluvčího ministerstva dopravy Karla Hanzelky mohla řidiče, kteří si chtějí odmazat trestné body, začít školit další střediska. Zájem o vybudování výcvikového střediska mají v Berouně, Příbrami, Jihlavě, Hodoníně, Vysokém Mýtě či Ostravě, řekl Hanzelka serveru ceskenoviny.cz.