„Zlepšilo se ovzduší, některé problematické provozy se zavřely, jako třeba plynárna v Úžíně a doly, opravují se tu domy, myslím, že se tu podmínky pro život zlepšily,“ míní Kateřina Moravcová, která bydlí v krajském městě už čtyřicet let.

Podobné názory ostatně Deník zaznamenal i v některých anketách, které pravidelně dělá mezi obyvateli.

Naproti tomu podle průzkumu by ale Ústecký kraj studenti navrhli svým známým nebo cizincům k návštěvě v době dovolené až jako jednu z posledních možnosti, hůř už dopadlo jen Zlínsko a Pardubicko.

Na jih Čech

I když pokud jde o samotný volný čas studentům, byl na tom kraj lépe – skončil na 8. místě ze čtrnácti.

Zvláštní je, že první místo obsadila Praha, takže kultura a další podobné aktivity dostaly přednost před pobytem v přírodě.

Nijak slavně nedopadl kraj ani při odpovědi na otázku, kde byl chtěli mladí lidé žít a vychovávat děti – odsazoval vždy některá z posledních míst. Pokud jde o prožití konce života, tedy důchod, pak byl docela poslední.

„Studenti by chtěli svůj důchod prožít v krajích, které se vyznačují kvalitním životním prostředím a hezkou přírodou – hlavně Jihočeském kraji,“ uvádí se ve studii.

Zvláštní je, že i když by se dalo čekat, že právě studenti ekonomie přijdou s nápady, jak změnit strukturu průmyslu v republice, průzkum spíše ukázal, že i u nich převládají zavedené stereotypy.

V Ústeckém kraji by investovali do chemického a farmaceutického průmyslu, který tu dominuje, a vůbec ne do služeb, které přitom kraj potřebuje – třeba právě v cestovním ruchu.

Zlepšit dopravu

Jediné body, které v různých dalších odvětvích kraj získal, byly investice do automobilového průmyslu.

Podle studentů kraj potřebuje lepší infrastrukturu, protože v žebříčku těch, kteří do ní potřebují investovat, skončil hned na čtvrtém místě.
Hlavně jde o dopravu. Studenti se tak vlastně shodli se současným vedením kraje. Je to jen několik málo dní, kdy se hejtmanka kraje Jana Vaňhová ohradila proti snaze ministerstva sáhnout na některé dopravní stavby v kraji.