„Proč cpát tolik milionů do Chánova, když jiná mostecká sídliště chátrají!“

„Stejně se v Chánově všechno nové opět zničí!“

„Jsou to vyhozené peníze!“

„To se politici nepoučili?“

Tyhle protestní hlášky zná snad každý Mostečan.

Když Mostecký deník v roce 2008 informoval, že radnice chce investovat s pomocí EU stovky milionů korun do zvelebení zdevastovaného sídliště Chánov, hodně lidí zalapalo v rozčilení po dechu.

Radní včera přiznali, že veřejná kritika chystané velké rekonstrukce Chánova je tak silná, že v době prázdnější městské kasy nemohou být k zadluženému sídlišti tak moc velkorysí. Rozsáhlý investiční projekt (tzv. IPRM DEMOS) seškrtali a změnili v něm priority: Chánovu ubrali a upřednostnili sídliště Stovka naproti Kauflandu, které je méně romské a které je od počátku součástí plánu DEMOS.

Očekávané výdaje na rekonstrukci veřejných prostranství v Chánově klesly z třiceti milionů korun na 10 milionů. U oprav paneláků jsou škrty také výrazné. Místo původních 94 milionů korun se do chánovských domů investuje nejvýše 48 milionů. Ušetřenými penězi radní navýšili rozpočet pro Stovku, kde se počítá s opravou privatizovaných domů. Podle radních vlastníci domů souhlasili a měli by se na zlepšení Stovky finančně podílet.

Některé akce radní zrušili úplně, například nový chodník mezi Mostem a Chánovem odhadovaný na 50 milionů. „Propojení Chánova s městěm dostatečně zajišťuje městská hromadná doprava,“ sdělila náměstkyně primátora Hana Jeníčková. Autobus bude navíc možná zajíždět až do vnitřku Chánova, teď je zastávka na silnici pod ním.

Podle radních nebyla veřejná kritika Chánova jediným důvodem změn. „Dílčí studie a příprava projektů ukázaly, že některé aktivity lze uskutečnit efektivněji a jejich technické a stavební řešení může být jednodušší,“ uvedli radní v tiskové zprávě.

Podle úředních odhadů z června 2009 mělo zlepšení Chánova a Stovky stát celkem 587 milionů korun včetně projektů na zvýšení zaměstnanosti a ochranu majetku. Pak suma klesla na 306 milionů. Teď to dělá 261 milionů, EU má přispět víc než polovinou.