Okres nejvíce postižený nezaměstnaností může teď paradoxně těžit z toho, že kdysi trochu „zaspal“ podnikatelský boom a že byl pro investory méně zajímavý.

„Průmyslové zóny na Mostecku nejsou ještě zcela zaplněny tak jako v Lounech, Chomutově či Kadani,“ řekl ředitel mosteckého úřadu práce Oldřich Malý na nedávné Burze práce v Mostě. Právě na burze nabízelo stovkám lidí práci rekordních 36 firem a personálních agentur.

Například americký výrobce filtrů AFSI zahajuje 24. června výstavbu svého závodu v průmyslové zóně Joseph u Havraně, japonská Hitachi v žatecké zóně Triangle zdvojnásobuje počet zaměstnanců a v červnu otevřela v Mostě náborovou kancelář. Je možné, že se Mostecko již během léta zbaví poprvé v historii nelichotivé nálepky – okres s nejvyšší mírou nezaměstnanosti. V květnu byla míra nezaměstnanosti na Mostecku 12,5 procenta, druhá Karviná měla jen 0,5 procenta méně.

I Mostecko má ale své dno, které brání výraznějšímu zvyšování zaměstnanosti.

Bez práce je téměř čtyři tisíce lidí se základním vzděláním. Přes 4 500 lidí nepracovalo déle než rok. Průměrná doba evidence je 1 157 dní, to jsou 3 roky a 2 měsíce bez zaměstnání.