Zcela pochopitelnou vlnu negativních reakcí vyvolala zpráva o zbytečném vzletu vrtulníku se záchranáři. Zdravotníci přistávali nedaleko centra Mostu k domnělému devastačnímu zranění nohy. Po příletu záchranářského týmu se ukázalo, že muž utrpěl banální zranění prstu.

Proč byl na místo přivolán vrtulník vysvětlil mluvčí záchranářů Prokop Voleník: „O tom, zda bude na místo vyslán vrtulník, rozhoduje dispečer. Ten dostal informaci o těžkém zranění nohy. Pacient měl k úrazu podle získaných informací přijít ve chvíli, kdy mu spadl na nohu těžký kovový předmět, později se ukázalo, že tím těžkým předmětem bylo víko od popelnice," řekl Deníku.

Kolik marný vzlet vrtulníku stál, je dle mluvčího složité vyčíslit, vykazují se letové minuty. Nadužívání služeb záchranářů vnímá Voleník jako palčivý a opakující se problém: „Bohužel se to nestává výjimečně. Nejednou nám pacient po našem příjezdu sdělí, že si nás volal proto, neboť věděl, že bude ošetřen bez čekání a doktora bude mít jen pro sebe.“

close Zdravotnická záchranná služba obdržela dvanáct nových sanitek, na snímcích je představuje mluvčí záchranky Prokop Voleník. info Zdroj: Deník/Janni Vorlíček zoom_in Mluvčí záchranky Prokop Voleník.

Dlouholetý záchranář apeluje na svědomí veřejnosti a zdůrazňuje, že zneužívání jejich služeb může stát v nehorším případě i život něko vážně zraněného, který ve stejnou chvílí akutní pomoc opravdu potřebuje.

„Jsme jen lidi a naše práce je fyzicky a psychicky velmi náročná, musíme bezprostředně na místě zastoupit specializované doktory a stanovit správnou diagnózu. Denodenně bojujeme v krizových situacích o záchranu lidských životů a prosíme veřejnost o spolupráci. Moje rada zní: Nelhat!“ vzkazuje Prokop Voleník.

Prokopni to 16. díl: Kdy (ne)volat záchranku

Prokopni to 16. díl | Video: se svolením Krajské zdravotní

Zároveň nabádá ke zhlédnutí pravidelného pořadu o zásazích Zdravotnické záchranné služby Ústeckého kraje s názvem Prokopni to, který je k dispozici na youtube a má již 32 dílů. Pak mnohé možná ani nenapadne zbytečně volat na tísňovou linku.

Mohlo by vás zajímat: Hrdinský zásah v Litvínově: Společná akce zachránila život

Spolupráce zachránila lidský život. | Video: Policie ČR