Tři gynekologové, z toho jedna žena, mají oplétačky se zákonem kvůli údajnému zanedbání péče. Žalují je rodiče za to, že měli způsobit smrt jejich dítěte. Jedná se o dva případy, které se již táhnou roky. Jeden byl dokonce již uzavřen, teď se ale znovu kvůli odvolání k mosteckému soudu vrací.

Už byli odsouzeni, případ se ale vrací

Téměř čtyři roky se již vleče případ údajně zpackaného porodu bývalým primářem gynekologicko–porodnického oddělení nemocnice v Mostě Bohumilem Bradáčem a jeho podřízeným Josefem Pulkertem. Oba lékaře viní laicky řečeno z toho, že nechali rodičku přenášet plod až do doby, kdy se jí zkazila plodová voda. Žena v tu chvíli sice dostala vysoké horečky, ale ani na tuto skutečnost neuměli lékaři včas zareagovat. Císařský řez udělali až na poslední chvíli. Mladá žena tak v srpnu 2006 porodila holčičku, která po třinácti dnech zemřela – měla vadu na mozku způsobenou nedostatkem kyslíku.
Obžalovaní gynekologové si sice již loni v březnu vyslechli rozsudek – soud je potrestal za pochybení podmínkou, proces ale stále neskončil. Lékaři se totiž odvolali ke krajskému soudu a ten případ vrátil mosteckém soudu k novému projednání. Deníku to v těchto dnech potvrdila místopředsedkyně mosteckého soudu Bohumila Hunáčková. Termín nového líčení ještě ale nebyl stanoven.

Gynekoložka čeká na rozsudek

Loni na jaře začal Okresní soud v Mostě projednávat další lékařské pochybení, tentokrát gynekoložky Heleny Mikoláškové a porodní asistentky Ilony Macanové, které měly neodborným zásahem do průběhu porodu – silným tlačením na břicho ženy – způsobit smrt chlapečka a trvale poškodit zdraví rodičky.

Obžalované vinu popírají. Tvrdí, že matka měla naopak nadstandardní péči. Rozsudek dosud nepadl. Hlavní líčení, při kterém se již očekával konec procesu, muselo být totiž kvůli nemoci soudkyně odloženo. Termín nového projednávání podle informací pracovnic trestního oddělení ještě stále nebyl stanoven.

Obžalovaným ženám hrozí v případě uznání viny z trestného činu ublížení na zdraví z nedbalosti až pětiletý trest. Matka zemřelého novorozence navíc požaduje finanční odškodnění ve výši 1,2 milionu korun. K náhradě újmy za úmrtí syna a bratra se s celkovou částkou 415 000 korun připojili i její manžel a syn.

Nově: znásilnění a interrupce

Nově by v nejbližších měsících měl předstoupit před Okresní soud v Mostě další mostecký gynekolog, který měl údajně proti vůli pacientky provést interrupci. Případ dostal na stůj soudce Beno Eichler. Začátek procesu zatím nebyl stanoven. „Začátek hlavního líčení budu nařizovat nejdříve na květen,“ řekl Deníku Eichler.

V polovině dubna předstoupí před soud další mostecký gynekolog, který je obviněn ze závažného trestného činu. Tentokrát se nejedná „pouze“ o profesní pochybení, ale údajné závažné lidské selhání lékaře. Dvaašedesátiletý gynekolog měl loni v létě znásilnit během prohlídky svoji mladou pacientku přímo ve své ordinaci. Podle tvrzení pacientky ji prohlížel, pak si najednou stáhl kalhoty a pokusil se s ní mít pohlavní styk. Když mu prý žena řekla, že vše oznámí policii, tak jí měl lékař nabízet peníze a tvrdit, že jí stejně nikdo neuvěří. Obviněnému hrozí až 8leté vězení.