„Novinář není občan," vysvětluje jeden z mladíků. „Je to dotazníkový průzkum pro jednu firmu," řekne jeho kolega po delším naléhání. Co zjišťují, ale nechce říct. Pak to vzdá: „Ptáme se třeba na to, v čem lidé vaří nebo na spotřebu energie." Zda si po vyzpovídání lidí zapisují i jejich jména a kontakty na ně, nesdělili. Pouze naznačili, že je dobré jména mít.

Obchod s údaji

Prodejců vnucujících lidem na ulicích a v domech kosmetiku, pojištění a další služby a zboží výrazně ubylo. V Mostě a Litvínově platí od jara vyhlášky zakazující podomní a pochůzkový prodej čehokoliv až na charitu. Jenže firmy mohou bez postihu vyhlášky obejít. Na přímý dotazníkový průzkum, při němž lze získat i kontakty pro komerční využití, se totiž zákaz nevztahuje. Opatrní by měli být hlavně snadněji manipulovatelní senioři a mládež.

„Lidé by měli zvážit, komu dávají údaje. Pokud je někdo nevhodně obtěžuje, mohou kdykoliv přivolat strážníky prostřednictvím linky 156," říká mluvčí mostecké městské policie Ilona Kozlová. Podle ní lze vykázat podezřelé tazatele i z domů, protože to mohou být podvodníci či tipaři, kteří plánují vykrádání bytů. „Pro nás se vlastně nic nezměnilo," dodává mluvčí. Strážníci vyháněli na přání neodbytné potulné prodejce už před vyhláškou. Teď je mohou pokutovat.

Podle velitele litvínovských strážníků Zdeňka Urbana prodejci zkoušejí i jiný fígl: o svém příchodu informují předem na letáčcích vylepených na domech.

„Tím nás ale neodradí," upozorňuje Urban. Před pár dny v Litvínově pokutovali několik podomních prodejců, kteří nabízeli hlavně levnější elektřinu. Strážníky na ně zavolali místní obyvatelé.

„Lidé vyhlášku uvítali a sami nás na její porušování upozorňují. A to je dobře," dodává Urban.