„Jak to oznámil, zájem vzrostl,“ říká provozovatel stánku Jiří Hudec. Žádné fronty se ale u něj v pátek v poledne netvořily, i když má na chodníku tabuli s aktuální nabídkou – respirátor za 25 korun. Chodí jen jednotlivci. Obchodník má zásob dost a kdyby docházely, tak objedná další krabice. Otevřeno bude mít i v sobotu a věří, že ještě bude stále co prodávat. Lidi teď podle něj chtějí spíše respirátory než roušky, ale celkově je v poslední době prodej spíše slabší. „Denně prodám tak pět respirátorů,“ svěří se. V dalším týdnu se to ale možná změní.

Nové vládní opatření ministr vysvětlil zhoršenou epidemickou situací. Lepší ochrana dýchacích cest má chránit lidi tam, kde se více koncentrují. Změna bude platit od půlnoci na úterý 23. února. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí vydá novou vyhlášku, která upraví nošení ochranných prostředků na veřejnosti. Změna se bude týkat hlavně obchodů, veřejné dopravy, nemocnic a dalších míst s vysokou kumulací lidí. Jejich přesný výčet ministerstvo ještě upřesní.

V Kauflandu v pátek 19. února dopoledne nabízeli jednorázové roušky v akci, jedno balení s deseti kusy za 29,90 korun. Jedna osoba si mohla koupit jen jedno balení. Po vyhlášení nového opatření bylo v regále roušek ještě dostatek.

Naopak v obchodě s pracovními pomůckami v Tescu začali jednotlivci kupovat respirátory po krabicích. „Už nám docházejí,“ sdělila před polednem prodavačka. Respirátory se sice dají objednat, otázka ale je, zda distribuce dokáže na zvýšenou poptávku rychle reagovat.

V některých mosteckých obchodech respirátory nebyly k dostání už na začátku února, a to krátce poté, co vláda prominula na FFP2 sazbu DPH. Část obyvatel se už tehdy zřejmě předzásobila, protože očekávala, že nošení respirátorů bude brzy na některých místech povinné.

Mostecké provozovny, které Deník v pátek 19. února kolem poledne navštívil, měly roušky nebo respirátory, či obojí. „Od té doby, co oznámili to nové opatření, jsem prodala tři respirátory,“ sdělila prodavačka obchůdku s ochranou dýchacích cest v přízemí Prioru. I jinde byl těchto pomůcek dostatek. „Máme roušky i respirátory,“ řekla lékárnice z lékárny u „musky“. V drogérii nad bývalou rybárnou respirátory už vyprodali, ale roušky byly podle prodavačky ještě v regálu. V lékárně v Centralu roušky také měli, ale respirátorů už postupně ubývalo.