Řezání, vrtání, prach, poletující kuličky izolace a křik českých i zahraničních dělníků. Takové rušno Most nepamatuje. Poté, co městská společnost Mostecká bytová prodala přes družstva desítky domů dnes již bývalým nájemníkům, začaly ve městě investiční akce, které jsou v souhrnu největší od konce 90. let minulého století.

„V první fázi očekáváme, že rekonstrukce budou v objemu 300 až 400 milionů korun,“ sdělil včera Deníku František Ryba, ředitel SBD Krušnohor.

K tomuto nejvlivnějšímu bytovému družstvu v ČR se připojila většina privatizovaných domů: 48 z 56. V domech proběhly schůze, kde si jejich obyvatelé naplánovali opravy různého rozsahu: od výměny oken až po kompletní rekonstrukce včetně zateplení a renovace balkónů a výtahů. Někteří byli rychlejší a už opravují, jiní chystají projektové dokumentace a vyřizují bankovní úvěry.

Podle optimistického scénáře by během několika let měla být opravena většina panelových domů v péči nových vlastníků. Například na sídlišti Liščí Vrch se opravují najednou tři paneláky vedle sebe a další domy v sousedních ulicích.

Přesně tak si to v roce 2006 představovalo Sdružení Mostečané Mostu, které vládne radnici a prodej domů prosadilo. „Děláme to pro občany, aby si mohli o svých domech rozhodovat sami a zvelebovat je,“ opakovaně zdůrazňoval primátor Vlastimil Vozka.

Lidé změny vítají, ale smutně dodávají: škoda, že se nezačalo dřív. „Když jsme byli nájemníky, tak na opravy nebyly peníze. Teď si rekonstrukci platíme sami. Stojí nás to čtrnáct milionů. To je síla!“ zlobí se jedna z obyvatelek opravovaného bloku 530.

POZOR NA KONTROLORY!

O nebývalý stavební ruch na mosteckých sídlištích se zajímá i úřad práce. Mezi dělníky totiž mohou být nezaměstnaní na sociálních dávkách pracující načerno či neohlášení dělníci z ciziny. „Kontroly staveb patří k nejčastějším. Dá se proto očekávat, že během podzimu se zaměříme na tyto práce,“ řekla Eva Maříková, mluvčí úřadu.