Od 1. srpna běží tříměsíční lhůta pro podávání závazných přihlášek pro první etapu prodeje. Přihlášky musejí podávat bytová družstva, která mají o koupi zájem a ve kterých je většina nájemníků vybraných domů.

Po měsíci příprav a schůzí ještě není jasné, kolik z patnácti domů s 948 byty si lidé přes družstva koupí.

„Je to těžké předjímat,“ řekl Deníku Jaroslav Kudrlička, ředitel Mostecké bytové.

Přestože se řada nájemníků včas domluvila, někteří klíčová rozhodnutí odkládají na později. „Jsou dovolené,“ poznamenal Kudrlička.

Podle jeho očekávání se žádné fronty nájemníků u informační kanceláře Mostecké bytové netvoří. Kancelář, která od 1. července poskytuje v pasáži U Lva rady k prodeji bytů a zpracovává podklady, navštěvuje v úřední dny v pondělí a středu v průměru patnáct až dvacet lidí.

Často se ptají například na předkupní právo Mostecké bytové, na kompetence bytových družstev, jak řešit neplatiče nebo oznamují ztrátu nájemní smlouvy.

Zatímco v kanceláři se jedná v klidu, na diskusních internetových fórech to vře a zuří konkurenční boj mezi družstvy, která lákají ke členství.

Městem kolují letáky o diskuzi na debatabyty.pise.cz. Kromě anonymních nadávek a hanopisů si na něm vyměňují názory a zkušenosti nájemníci i podnikatelé v realitách Jiří Maria Sieber a Stanislav Šára či předseda SBD Krušnohor František Ryba.

Účastníci diskuze vedou pře o výhodách a nevýhodách velkých a malých družstev, cenách správy domů a financování koupě domů.

„Náš dům si udělal vlastní družstvo a myslím, že je to lepší řešení,“ uvedl na fóru Petr Novotný. „Není to nejlepší řešení, je to dost drahé a zbytečné,“ namítá Sieber, hájící Krušnohor. „Banky malým družstvům půjčí!“ tvrdí Šára, kritik Krušnohoru.

„V této privatizaci je družstvo pouze prostředníkem pro převod bytu do vlastnictví a po dvou letech jeho funkce končí,“ upozorňuje Ryba.