Setkali jsme se v suterénu jednoho domu v Mostě. Čekal na mě v montérkách u starého schůzovního stolu. Před námi hromada židlí, za námi poškrábaná omítka. Michal Tomko je málo známý zastupitel. Celou dobu byl v ústraní. Nestříhal pásky. Nechodil na rauty. Není VIP. Novináři se o něj nezajímali. Před pár dny se ale odhodlal k něčemu, co dosud v Mostě nikdo neudělal. Podal trestní oznámení, které míří do nejvyšších pater radnice. Vyzval policii, aby vyšetřila kauzu MBA. Tu, v níž figurují volební hvězda sdružení z roku 2006 a 2010, primátor Vlastimil Vozka, a tajemnice Jaroslava Boudová. „Nechci být hrdina, ale nechtěl jsem se ztotožnit s tím, že podporuji zlodějnu,“ říká Tomko. Jít na policii nebylo pro něj příjemné, protože Vozku zná už dlouho, ze šachty. „Nechtělo se mi věřit, že to, co se píše v tisku, byla pravda. Bylo to, jako když stojíte nad propastí a nevíte, zda máte ten krok udělat, či ne,“ popisuje své rozhodování. I přes všechny pochybnosti si myslí, že udělal dobrou věc.

Proč jste se rozhodl podat trestní oznámení?

V novinách se psalo, že na tiskové konferenci města bylo řečeno, že rada podá trestní oznámení, takže jsem čekal a čekal, ale nedočkal se. Jestliže rada něco prostřednictvím tiskové konference oznámila, měla to také splnit. Zaznamenal jsem, že veřejnost je zneklidněna. Dnes a denně musím odpovídat na řadu otázek občanů překvapených jako já. Osobně mi začalo vadit, že rada své rozhodnutí dosud nesplnila, proto jsem se rozhodl konat. Pro Sdružení Mostečané Mostu žiju, vstoupil jsem do něj v samých začátcích s nadšením, protože chtělo dělat čistou politiku. Na principu výkonu čisté politiky jako zastupitel trvám. Média tvrdí, že primátor nehraje čistě. Nečistá hra, v tomto případě využití městských peněz pro soukromý účel, je v rozporu s naším programem. A to se mě hluboce dotklo. Orgány činné v trestním řízení jsou tady mimo jiné od toho, aby věc prošetřily a řekly, zda primátor hraje či nehraje fér. Pokud vyšetřovatelé zjistí, že hraje férově, primátor bude veřejně očištěn. Právě i z tohoto důvodu jsem trestní oznámení podal.

Jak je trestní oznámení formulováno?

Oznámení jsem učinil ústně na obvodním oddělení Policie České republiky v Mostě Zahradní. Při podání jsem popsal situaci, jak ji znám z médií. Toť vše. Sám o kauze víc nevím. Jde tedy o oznámení týkající se kauzy MBA jako takové. Předpokládám proto, že vyšetřovatelé se budou zabývat případem v celé šíři.

Kdy a od koho jste se dozvěděl, že Vozka a Boudová studují za peníze města MBA?

Z tisku a internetu.

Jste Vozkův kolega. Jste ze stejného sdružení, které od roku 2006 působilo dojmem, že drží při sobě jako jedna velká rodina. Teď' to vypadá, že začala náhlá bratrovražedná válka. Jak má veřejnost váš krok chápat?

Jsme stále jedna velká rodina. Žádná bratrovražedná válka nenastala. To, že jsem podal trestní oznámení, je moje osobní rozhodnutí, protože chci jako občan, zdůrazňuji slovo občan, žít ve městě, v němž se dělá čistá politika. A jak už jsem řekl, chci vědět, jak to s Vlastimilem Vozkou ve skutečnosti je. Byl třikrát volebním lídrem kandidátky SMM a dvakrát se stal primátorem, protože se těšil obrovské důvěře lidí. Také moji důvěru měl. Chci vědět, zda ji má mít i nadále. Buďto se Vlastimil Vozka očistí, nebo neočistí.

Chce se sdružení Vozky zbavit a očistit se?

To je spekulace. Nevím o tom, že se ho chce zbavit. Osobně bych byl rád, kdyby Vlastimil Vozka veřejně vysvětlil své postoje a výroky v médiích, protože nás všechny, zastupitele zvolené za SMM, nemile překvapily. Mnohým z nás připadá, že primátor přestal vnímat realitu.

Jak na vaši aktivitu reagovali ostatní členové sdružení? Konzultoval jste to s nimi předem?

Opakuji, bylo to moje osobní rozhodnutí. Podání trestního oznámení jsem s nikým nekonzultoval. Reagoval jsem na zjištění, že rada města trestní oznámení dosud nepodala, ačkoliv na tiskové konferenci města bylo řečeno, že podáno bude. Dny plynou, a stále nic. Usoudil jsem, že pro obyvatele města toto čekání není dobrá věc.

Co by měl podle vás nyní Vozka udělat?

Zcela jednoznačně se omluvit, okamžitě vrátit peníze do městské pokladny za svoje soukromé studium MBA a vysvětlit, kdo je to ten anonymní dárce, který na jeho studium tak náhle a nečekaně přispěl. Připadá mi to jako výjev z celostátních kauz, v nichž se to hemží záhadnými finančními transakcemi spojenými s Bahamami, Panenskými a dalšími ostrovy.

Komu by měl Vozka vrátit peníze, když za něj městu zaplatil neznámý dárce? Víte, kdo to byl a proč to podle vás udělal?

Primátor musí vrátit peníze městu, když si je z jeho pokladny vzal. Nepochybuji o tom, že se neznámému dárci jeho peníze vrátí. Věřím, že vyšetřování povede k jeho odhalení.

Myslíte si, že by měl Vozka po tom všem odstoupit?

Tak to je otázka na tělo. Vzhledem k tomu, že primátor ztratil kontakt s realitou a reaguje v médiích tak, jak reaguje, pak jsem pro jeho odvolání. Politik by se takto, jak to předvádí nyní Vlastimil Vozka svými mediálními výstupy, chovat neměl.

Navrhnete na zasedání zastupitelstva 24. dubna, aby se hlasovalo o jeho odvolání z funkce primátora?

Nejsem samorost, ani odpadlík. Jsem zvyklý jednat v kolektivu, takže pokud se na zasedání poslaneckého klubu rozhodneme předložit takový návrh, tak jej zastupitelstvu předložíme. Dopředu to ale samozřejmě nevím.

Je teď reálné, aby Vozka kandidoval v komunálních volbách za Sdružení Mostečané Mostu?

Vzhledem k jeho pošramocené pověsti a k jeho nepochopitelným mediálním výstupům to považuji za nereálné. Vlastimilu Vozkovi chybí sebereflexe. Protože žiji mezi jeho voliči, vidím, že podporu ztrácí. Prostě a jasně řečeno: Vlastimil Vozka už není to, co býval. Měl by si na chvíli od komunální politiky odpočinout.

Nemůžete Vozkovi jednu chybu odpustit? Vždyť jste ho často, zvláště před volbami, chválili za jeho práci pro město.

Za sebe řeknu: rád bych odpustil, kdybych věděl, co odpustit. Vlastimil Vozka zatím dělá vše pro to, aby mu odpuštěno nebylo. Počkejme si na závěr vyšetřování orgánů činných v trestním řízení.