„Plně odsuzuji teroristické útoky, ke kterým došlo včerejšího dne ve Francii. Rád bych za celé město Most vyjádřil upřímnou soustrast všem pozůstalým po nevinných obětech včerejších událostí," oznámil primátor v sobotním tiskovém prohlášení pro Mostecký deník.

Na teror reagovala i litvínovská starostka Kamila Bláhová. „Je to hrůza. Jsem s Francouzi a doufám, že se nenecháme zastrašit. Byl to útok nejen na nevinné obyvatelstvo, ale také na evropské demokratické hodnoty. Upřímnou soustrast všem pozůstalým," sdělila Mosteckému deníku starostka.

Poslanec z Mostecka a člen parlamentního Výboru pro bezpečnost Bronislav Schwarz chce kvůli pátečnímu masivnímu teroristickému útoku v Paříži prosadit více peněz pro českou policii a armádu.

Více informací o události, která otřásla světem, najdete na On-line zpravodajství Deníku

Také Schwarz v sobotu dopoledne odsoudil útok Islámského státu na civilisty. Považuje ho za barbarský čin, za bezprecedentní jatka na lidech.

„Teroristé využili míst, kde bylo hodně lidí a postříleli je. Pro mě je to velké neštěstí. Co se stalo, je hrozné," řekl Schwarz Mosteckému deníku.

Poslanec, původní profesí voják, se domnívá, že je třeba začít hlídat vnější i vnitřní hranice EU a zpřísnit unijní postoj k uprchlíkům z muslimských zemí, v nichž operuje Islámský stát. „Přitvrdil bych," řekl Schwarz. „Není třeba dále čekat," dodal. Varování podle něj přišlo už 11. září 2001 při útoku na Světové obchodní centrum v New Yorku. „Od té doby se podle mě situace moc nezlepšila," uvedl poslanec.

Podle Schwarze nelze spoléhat na to, že Paříž je od Mostecka tisíc kilometrů daleko. „Je to od nás kousek. Lidé tam jezdí i na víkendové výlety," uvedl.

Schwarz řekl, že se zřejmě svolá mimořádně parlamentní Výbor pro bezpečnost. „Budeme chtít sehnat peníze na dozbrojení armády a na zesílení výkonu policie," řekl poslanec.

Svíčky za Paříž na hřbitově v Mostě

Svíčky za Paříž.

Foto: Deník/Edvard D. Beneš

Mostečané v neděli odpoledne zapálili svíčky na pamětní desce Josepha Santerreho, Francouze, který za války prošel německými pracovními lágry a na počátku roku 1945 zahynul na Mostecku. Deska je umístěna na hřbitově v Mostě.

Teror v Paříži zmínili i horníci u památníku v Lomu

Pietní akt v Lomu.

Foto: Mostecký deník/Edvard D. Beneš

Na městském hřbitově v Lomu si činitelé města a hosté z okolních měst a obcí při pietním aktu připomenuli důlní neštěstí ze 14. listopadu 1946, kdy při výbuchu plynů po trhacích pracích na dole Kohinoor zahynulo 52 havířů, většinou válečných zajatců. Účastníci při té příležitosti také uctili a připomenuli oběti sobotních teroristických útoků v Paříži.

Soustrast pozůstalým obětí teroristických útoků v Paříži vyjádřilo i politické hnutí Občané městu, město občanům, které sídlí v Mostě.

"Odsuzujeme tento teroristický akt a další takto motivované činy, které si za terče svého řádění berou jednotlivce nebo skupiny lidí," oznámilo hnutí na svém webu.
Dodalo, že cena obětí je vysoká, a proto i ochrana lidských životů by měla být na prvním místě. "Měly by si to uvědomit vládnoucí elity nejen dotčených zemí, ale i ti z nás, kdo si myslí, že "zlem" dosáhnou svých cílů," dodalo hnutí.

Hnutí ANO v Mostě na svém facebookovém profilu umístilo fotku Eiffelovy věže nasvícené v barvách francouzské vlajky.