V posledních dnech strážníci chytili v Mostě hned tři teenagery, kteří si užívali svobody. Prvního sedmnáctiletého chlapce lapili ve Višňové ulici. Další, tentokrát teprve patnáctiletý hoch, byl hlídkou zadržen v ulici Obránců míru. Na oba tuláky strážníci narazili při své pravidelné kontrole města.

Teenagerům se zpátky za zdi ústavu příliš nechtělo. Na rozdíl od třetího útěkáře. Ten se rozhodl vrátit do polepšovny kupodivu dobrovolně. Zřejmě se mu život na ulici bez pořádného jídla, postele a střechy nad hlavou začal pořádně zajídat. „V časných ranní hodinách zavolal 17letý mladík na linku 156 a řekl, že utekl výchovného ústavu a chce se dobrovolně přihlásit. Chlapec dále uvedl, že je u bloku 229, kde si ho hlídka následně vyzvedla a předala do rukou státních policistů,“ informovala mluvčí mostecké městské policie Ilona Kozlová.

Ve výchovný ústavech se děti ocitají na základě soudního rozhodnutí, na svobodu se ovšem mohou dostat velmi snadno. Pokud nemají kázeňské přestupky, smějí chodit na vycházky. A když se z ní nevrátí, tresty nejsou rozhodně drastické. Útěkáři tak může být například sníženo o třetinu kapesné nebo se třeba nesmí zúčastnit výletu či sportovní akce pořádané ústavem.

Doba, kterou bývají děti na útěku, je individuální. Většinou ale prchají do okamžiku, než jim dojdou peníze. Pak spousta z nich začne krást a jsou chyceni.
První kroky některých uprchlíků vedou z pasťáků paradoxně domů k rodičům či příbuzným. Ti je ale většinou policii nenahlásí.