Katastrofy lidského těla zobrazují prostřednictvím voskových figurín anatomické anomálie, které jsou zaznamenány v Guinessově knize rekordů a které se staly inspirací například pro tvůrce hororových filmů. „Všechny figuríny mají vzor v dříve žijícím člověku. Každý náš exponát byl vytvořen na základě dobových informací," říká pořadatelka výstavy Jacquelina Lasunovová. „Na vlastní oči můžete spatřit lidi se dvěma hlavami, dvěma obličeji, čtyřma očima, několik různě srostlých siamských dvojčat nebo muže s vlčím syndromem. Můžete se setkat s největším, nejmenším a nejtlustším člověkem naší planety."

Koncept výstavy vznikl před 20 lety v Antropologickém muzeu v Petrohradě. „Takto postižené bytosti logicky vzbuzovaly zájem okolí, včetně vědců. Proto jsou dnes jejich modely a fotografie v muzeích po celém světě. Na základě těchto informací pak umělci z Petrohradu vytvořili 24 jejich věrných napodobenin z vosku," uvádí Jacquelina Lasunovová.

Dnes expozice čítá celkem 25 figurín. K bytostem, na nichž se „vyřádila" příroda, přibyla figurína, jejíž lidskou předlohu doslova zničily zásahy plastických chirurgů. „Jedná se o pornohvězdu Lolo Ferrari, jež zemřela v roce 2000. Byla majitelkou největšího umělého poprsí na světě," podotýká Jacquelina Lasunovová.

Na věrohodnosti figurínám přidává fakt, že při jejich tvorbě petrohradští umělci používali lékařské oční a zubní implantáty a do vosku vpichovali pravé lidské vlasy. Návštěvníci expozici, vzhledem k jejímu charakteru, opouštějí s různými pocity. „Je to poměrně kontroverzní záležitost. Reakce se často velmi různí. Někteří lidé jsou tímto tématem pobouřeni, jiní jsou doslova nadšení. Naším hlavním cílem je nicméně vzdělávat, seznámit širokou veřejnost s velice zajímavým životními osudy různě handicapovaných lidí," dodává pořadatelka Lasunovová.

Výstava se do České republiky vrací po třinácti letech úspěšného putování po Nizozemsku a Německu. V současné době bude putovat po městech v západních Čechách. V Mostě přivítá první návštěvníky 27. října, poslední pak 2. listopadu.

INFO O VÝSTAVĚ

Místo konání: Kulturní dům MEDUZA Most

Termín konání: od 27. října do 2. listopadu

Otevírací doba: denně od 10 do 18 hodin

Vstupné: dospělí 60 korun, děti do 12 let 30 korun, držitelé ZTP zdarma, hromadné školní návštěvy (minimálně 15 studentů) 20 korun na osobu a dorpovod zdarma