Podle Romana Šťastného z Krajské hygienické stanice v Ústí nad Labem jde spíš o komfort koupání.

Ve Varvažově a Chabařovicích na Ústecku hygienici zjistili ojedinělý výskyt sinic, kvůli nim není voda již úplně průhledná. "Je to všeobecný problém. Když je špatné počasí, je kvalita vody lepší. Teplé a slunečné počasí ideální ke koupání, je ale také ideální pro růst sinic," řekl dnes dopoledne ČTK Šťastný.
Hygienici přesně nevědí, co výskyt sinic ve vodě způsobuje. Jednou z možností jsou dusík a fosfor ve vodě. Mohou se tam dostávat jako splašky ze zemědělství nebo například z pracích prášků s fosfáty.

Velmi obtížná je podle Šťastného i případná likvidace sinic. "Likvidují se buď mechanicky nebo chemicky," dodal. Sinice tak někde chytají do sítí nebo do vody přidávají chemikálie, které je mají zlikvidovat. "To ale není stoprocentní. Navíc je to problém v nádržích na pitnou vodu nebo v koupalištích," vysvětlil hygienik.

Na jiných koupalištích v Ústeckém kraji je voda velmi čistá. Například v nádrži Barbora na Teplicku je průhledná až do šesti metrů. Hygienici zjišťovali čistotu vody také v Nechranické přehradě a Kamencovém jezeře na Chomutovsku, v nádržích Matylda a Benedikt na Mostecku, v jezeře Barbora a rybníce Chlumec na Teplicku. Na Litoměřicku ani Děčínsku zatím na žádném z přírodních koupališť sezónu nezahájili, mimo provoz je také koupaliště Prunéřov na Chomutovsku a Krupka a Křižanov na Teplicku.