Před hospodou U Vaška čeká na Miloše Zemana tři sta lidí. Až prezident uvnitř skončí debatu se zastupiteli, vyjde ven a začne půlhodinové setkání s veřejností. „Vzal jsem si nové brýle, abych na něj dobře viděl,“ zazní v davu, který se nemůže dočkat a v horku se ovívá fotkami s portrétem hlavy státu.

Proč mají Zemana v Bečově tak rádi? „Protože je to lidovej člověk,“ shodli se dva starousedlíci. „Je tu oblíbený, protože má sociální myšlení. Lidem je to blízké,“ uvedla starostka Jitka Sadovská (SNK-ED). Nadšení má i jiný důvod - ve vsi ještě žádný prezident nebyl. „Je to pro nás velká čest. Mám radost z i velké účasti našich občanů,“ dodala starostka.

Miloš Zeman na návštěvě Ústeckého kraje.
Na zámek Jezeří přijede ve čtvrtek prezident Miloš Zeman

„Přijel jsem především poděkovat,“ vysvětlil Zeman důvod příjezdu do obce, kde dostal v druhém kole loňských prezidentských voleb 82 procent hlasů, nejvíce v okresu Most. Prezident chce svůj dluh voličům splatit propagací místního "pokladu". Zaujalo ho, že v Zaječicích u Bečova je přírodní léčivý zdroj minerální vody, která se vyváží i do ciziny. Litr Zaječické hořké stojí v Číne 600 korun. „V listopadu jedu do Číny a pokusím se udělat této Zaječické hořké vodě reklamu, aby se zvýšil její odbyt. Já ji pít ale nebudu,“ řekl s narážkou na projímavé účinky minerálky, která čistí střeva a zlepšuje zažívání.

Kdo může, ať pracuje

Bečov, který má 1400 obyvatel, patří k sociálně vyloučeným lokalitám, kde se postupně zbouraly všechny zdevastované činžáky. Na demolici posledního, panelového domu 11, dostane obec státní dotaci. Zeman na to navázal slovy, že zdraví lidé žijící ze sociálních dávek by měli pracovat, jinak se jim má podpora sebrat, pokud to nejsou například matky samoživitelky a senioři. Vyslechl si také stížnost, že zákaz kouření v hospodách narušil komunitní život v obcích a že by se měl protikuřácký zákon změnit. Zeman by to podpořil. „Nemám rád nesmyslné zákazy a omezení,“ řekl. Podle něj stačí oddělit prostory pro kuřáky a nekuřáky. Prohlásil také, že bude dále vystupovat proti tolerantní migrační politice. Na závěr se podepsal do pamětní knihy, ostužkoval obecní vlajku a jako dar přijal becherovku.

Prezident Miloš Zeman přijel v úterý 19. června 2018 na třídenní návštěvu Ústeckého kraje.
Jakým výrokem se blýskne tentokrát? Miloš Zeman přijel na návštěvu kraje

Zemanova třídenní návštěva Ústeckého kraje skončila včera na Jezeří nad uhelným dolem ČSA, který je v útlumu kvůli limitům těžby. Na zámek se vydali i Zelení, kteří protestovali proti tomu, že prezident je pro rozšiřování dolování. „Lidé v Horním Jiřetíně a okolních obcích řadu let vytrvale odmítají snahy o pokračování těžby. Jak je zřejmé, je výhodná jen pro majitele těžební společnosti. Naproti tomu většinoví obyvatelé získají jen další zdravotní problémy a prohloubení stigmatu místa, kde nemá smysl žít,“ uvedl za mostecké zelené Luděk Prošek.