Prezident ráno jednal na Krajském úřadu Ústeckého kraje s hejtmanem, radními a zastupiteli. Před polednem dorazil do Litvínova na návštěvu Sousedského domu Libuše v Janově, kde bez účasti médií začala debata na téma sociálně vyloučené lokality.

close Prezident Petr Pavel v Janově. info Zdroj: Deník/Martin Vokurka zoom_in Prezident Petr Pavel v Janově. V Janově Pavla přivítal místní patriot Petr Globočník ze spolku My Litvínov, který v Libuši se svými kolegy buduje už několik let zázemí pro setkávání obyvatel sídliště.

Po jednání v Libuši zamířil prezident na státní zámek Jezeří u Horního Jiřetína. Na rekonstruovaném barokním zámku, kde začala diskuze o energetické transformaci kraje, přivítala prezidenta kastelánka Hana Krejčová.

Zámek v Krušných horách je symbolem proměny regionu. Kdysi býval součástí cenné barokní krajiny, ale po jejím poškození povrchovou těžbou uhlí zůstal izolován od okolí. Nyní důl pod zámkem ukončuje provoz a bude rekultivován.

Prezident je pro otevření diskuze o vyvlastnění problémových bytů

Svou čtvrteční návštěvu v Ústeckém kraji prezident okomentoval večer na krátkém setkání s novináři v zámecké zahradě na Jezeří. Pavel k sociálnímu tématu mimo jiné uvedl, že o problému obchodu s chudobou se dlouho hovoří, ale stát mezitím svými opatřeními napomáhá tomu, že řada vlastníků pronajímaných bytů se na systému dotovaného bydlení obohacuje. „Jsou to miliardy, které protékají do černých děr a neřeší problém sociálně vyloučených lokalit,“ upozornil prezident.

close Prezident Petr Pavel na Jezeří. info Zdroj: Deník/Martin Vokurka zoom_in Prezident Petr Pavel na Jezeří.

Podle něj je nutné přistupovat k těmto lokalitám individuálně, ne podle jedné šablony, protože to, co platí v Janově, nemusí platit pro Chanov či jiná sídliště. „Každá lokalita má svá specifika, která vyžadují jiný přístup. Z debaty si odnáším, že při řešení těchto problémů musíme nastavit rámec, vytvořit podmínky, ale decentralizovat výkon,“ dodal Pavel.

Návrh zákona o podpoře bydlení označil za první krok na dlouhé cestě. „Zákon určitě nevyřeší všechny problémy, může však k tomu řešení pomoci, ale bude potřeba mnoha dalších kroků, například velice citlivá debata o tom, jak jednat s vlastníky bytů v případě, že neplní své povinnosti,“ řekl prezident.

Přiznal se, že ho zaráží, že část vlastníků bytů v obytných domech neplatí do společného fondu oprav a úřady si s tím nedokážou poradit. Podle prezidenta nastává doba, kde je třeba zvažovat i tak choulostivou věc, jako je možné vyvlastnění těchto bytů. „Mohl by to být velký zásah do vlastnických práv, ale jsem přesvědčen, že minimálně vést takovou debatu je oprávněné, protože tento problém je urgentní,“ dodal prezident.