Kostel unikl bourání starého města, které ustoupilo těžbě uhlí. Přesun je Guinessově knize rekordů zapsán jako přeprava nejtěžšího předmětu po kolejích.

"Zajímavý je už vlastní fakt, že byl zachráněn kostel. Tehdy se spíše kostely bouraly, než aby se takto extrémně náročně přesouvaly," řekl k přesunu ústecký historik Martin Krsek. "Je to určitý doklad toho, že tehdejší komunistické vedení kraje i republiky si uvědomovalo, že činí naprosto bezprecedentní krok a nejspíš snažilo se odlákat pozornost od toho, že bourá historické středověké město s mnoha památkami často unikátními tím, že soustředilo velkou energii a technickou dovednost do jediné stavby," popsal Krsek.

Podrobnosti o výročí přesunu kostela a další zajímavosti najdete v článku Před 40 lety se rozjel slavný kostel v Mostě a Čech si rýpnul do komunistů.

Historik poukázal na to, že rozhodnutím zbourat kostel neotřáslo ani zjištění památkářů, kteří při následných průzkumech demolovaných domů zjistili, že Most má mnohem větší kulturněhistorickou hodnotu, než se předtím myslelo. Identifikovali více než dvacet zachovaných kamenných měšťanských domů ze 13. až 15. století. Takovou kolekcí se nemohou pochlubit ani nejvyhlášenější městské památkové rezervace jako je Český Krumlov či Kutná Hora. Všechny padly k zemi, stejně tak jako ostatní významnější památky, například barokní klášter minoritů a kostel sv. Františka Serafínského na takzvaném druhém náměstí.

Za vzpomenutí podle Krska stojí i reprezentanti moderní architektury 19. a 20. století, především kulturní dům Repre ve stylu art deco, expresionistický palác ředitelství dolů či secesní městské divadlo.

Řada obyvatel si ještě starý Most pamatuje. Vidět ho dnes mohou lidé na obnovené expozici ve věži kostela. Kromě čtyřicátého výročí od přesunu kostela je to letos 500 let od počátku jeho výstavby po velkém požáru města. Výstava je otevřena do konce roku. Podrobnosti k výstavbě nového města shrnul architekt Václav Krejčí v knize Most, zánik a vznik města.